SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlado Milunić

(* 3. března 1941), architekt, narozen v Záhřebu: „...Jsem československý architekt, protože mám československé vzdělání a cítím se Jugoslávcem na protest proti primitivnímu nacionalismu, přestože ani Československo ani Jugoslávie už neexistují. Žiji v Praze, na půl cesty mezi Jadranem, kde jsem prožil dětství a Dráždany, kde mám část předků...“

Velké jméno novodobé architektury, tvůrce obdivovaný i kritizovaný, silná a kontroverzní osobnost. Milunićova rodina přišla do Prahy v době jugoslávských politických nepokojů. Vlado Milunić studoval na Fakultě architektury pražského ČVUT, diplom získal v roce 1966 a následující tři roky strávil na stáži v Paříži. Od konce šedesátých let poté opět v Československu pracoval v kanceláři Karla Pragnera. Zde se utvrdilo dlouholeté tvůrčí přátelství s Janem Línkem. V roce 1990 Vlado Milunić otevřel svůj vlastní ateliér, Studio VM /Volné myšlenky/.
Proslavil se projektem Tančícího domu /Ginger and Fred/ na pražském Rašínově nábřeží. Návrh vznikl ve spolupráci s Frankem O. Gehrym a je považován za průlomové dílo porevoluční architektury hlavního města.
Mezi dalšími pracemi zmiňme například areál Hvězda Petřiny v městské části Praha 6, hospic v Českých Budějovicích či rekonstrukci Domu U Zlatého prstenu. K řadě realizací různých architektonických děl se úspěšně řadí také vily a rodinné domy, např. Kuthanova vila v Praze – Břevnově a Hnojnova vila v Plané nad Lužnicí.

Názory k architektovi

Ke architektovi nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník