SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Alena Šrámková

(*1929) architektka titulovaná jako „první dáma české architektury“, narodila se v Praze a vyrůstala na Slovensku, studovala na Fakultě architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě a Akademii výstavných umění v Praze. Je autorkou či spoluautorkou celé řady výrazných postmoderních staveb, dlouhodobě spolupracovala s celou řadou výrazných architektů a především se svým mužem Janem Šrámkem – z jejich tvorby zmiňme budovu ČKD na pražském Václavském náměstí nebo vestibul Hlavního nádraží v Praze. Alena Šrámková je profesorkou pražské Akademie výstavných umění, kde zároveň působí také jako členka umělecké rady.

Je laureátkou mnoha odborných ocenění, získala cenu Osobnost české architektury 1994, v roce 2007 jí byla udělena Pocta České komory architektů, v roce 2008 Medaile Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury. Za desítky realizovaných staveb jmenujme například Meteorologickou stanici Šerák nebo z posledních budovu Fakulty architektury ČVUT v Praze - Dejvicích.

Názory k architektovi

Ke architektovi nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

TOPlist SEO Rozcestník