SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Antonína Belady

FOIBOS - 31. 3. 00:00
Vila Antonína Belady

Vilu na okraji města Plané, v osadě Lhota-Samoty, si pro sebe postavil známý pražský architekt a stavitel Antonín Belada.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Ústrašická 12, Planá nad Lužnicí
Stavebník: Antonín Belada
Architekt: Antonín Belada
Sloh: purismus
1925 - 1927
Vilu na okraji města Plané, v osadě Lhota-Samoty, si pro sebe postavil známý pražský architekt a stavitel Antonín Belada. Rozsáhlý pozemek pro Beladovo letní sídlo se nacházel západně od řeky Lužnice. Stavebník se rozhodl věnovat velkou část parcely okrasné zahradě a vilu pak umístit v jejím severním cípu. Plány vypracoval sám stavebník, provedla je jeho vlastní stavební firma. Pro svůj letní dům Belada zvolil puristický styl, který se tak u vilové architektury v jižních Čechách objevuje poprvé. Hmotu stavby autor poskládal z jednoduchých geometrických těles se zářivě bílými povrchy. Hladká bezozdobná průčelí domu členily jen okenní otvory, kulaté sloupky mezi nimi, balkony a výrazné římsy. Řada těchto prvků vrhá na bílé plochy průčelí tmavé stíny, jak to estetika architektonického purismu vyžadovala. Skeletová železobetonová konstrukce, kterou Belada pro své sídlo zvolil, patří k prvním příkladům použití této technologie v české vilové architektuře a ani později se příliš často nepoužívala, protože byla ve srovnání s klasickou technikou zdění z cihel velmi drahá. Modernost stavby se projevila i v jejím provozu, jehož součást už tvořila garáž v suterénu a řada novinek v technickém vybavení domu. Privátní život Beladovy rodiny se odehrával v přízemí, reprezentativní funkci plnilo první patro s rozsáhlým salonem.Po únorovém převratu vilu zabral stát, sloužila až do konce 80. let jako zotavovna ministerstva vnitra. Po roce 1989 prošel dům restitucí. Dnes je neobydlený, majitelé ho zamýšlejí prodat.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

3.1. 15:04Nový
2.4. 21:36Nový
1.4. 12:45Nový
8.4. 21:47Nový
11.4. 12:35Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník