SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Franze a Anny von Hardtmuth

FOIBOS - 16. 3. 23:00
Vila Franze a Anny von Hardtmuth

Deset let po vile Oliviera hraběte Lamezan-Salins začalo v jejím sousedství vyrůstat sídlo dalšího ze spolumajitelů podniku L.&C. Hardtmuth.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

U Zimního stadionu 1, České Budějovice
Stavebník: Franz a Anna von Hardtmuth
Architekt: Arnold Goldberger
1911 - 1912
Deset let po vile Oliviera hraběte Lamezan-Salins začalo v jejím sousedství vyrůstat sídlo dalšího ze spolumajitelů podniku L.&C. Hardtmuth. Zbudoval je bratr hraběnky Mathilde, Franz von Hardtmuth, a jeho manželka Anna rozená von Rostoczil. Také nad autorstvím Hardtmuthovy vily se dosud vznáší otazník. Jako pravděpodobný autor projektu se jeví vídeňský architekt Arnold Goldberger, který na přelomu prvního a druhého desetiletí 20. století projektoval pro firmu L.&C. Hardtmuth dělnickou kolonii a pro hraběte Lamezan-Salins zase loveckou chatu. Dvoukřídlý objekt na půdorysu písmene L, s druhým patrem mansardovým, dokonale evokuje šlechtické sídlo první poloviny 18. století. Zasloužilo se o to především hlavní osově souměrné průčelí, orientované do hlavní třídy. Pod hlavní římsou nese tato fasáda alianční znak Hardtmuthů a Rostoczilů a poukazuje tak na šlechtický původ stavebníků. Hardtmuthova vila reprezentuje svým vnějškem i vnitřními prostorami architekturu tzv. třetího baroka. Ústřední prostor dispozice tvoří patrová anglická hala s ochozem v patře, která spojuje reprezentativní místnosti v přízemí s privátními prostorami v horním podlaží. Podoba interiérů přízemí se plně podřizuje reprezentační funkci. Zejména v přízemí se dochovalo mnohé z původní výzdoby. Barokizující mramorové krby, štukové stropy pojednané v novobarokním či novorokokovém duchu, tapety, dřevěná obložení stěn, to vše dovoluje udělat si alespoň nepatrnou představu o bytové kultuře nejvyšších vrstev společnosti na sklonku rakousko-uherské monarchie. Na stavbu vily navázala úprava zahrady provedená podle návrhu vídeňského architekta Floriana Schöna z roku 1913.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile


Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník