- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Královehradecký
Vila Ladislava Kaizla
FOIBOS - 16. 10. 00:00

Výstavbu v Nové Pace po první světové válce kromě konjunktury ve stavebnictví umocnil především rozvoj města v souvislosti s jejím prohlášením za okresní město.
Výstavbu v Nové Pace po první světové válce kromě konjunktury ve stavebnictví umocnil především rozvoj města v souvislosti s jejím prohlášením za okresní město. Také část zvaná Slovany vznikala počátkem dvacátých let podél tehdejší brdské silnice, která se dnes jmenuje Kumburská. Na výjimečně krásné rohové parcele nad městským parkem byla v roce 1933 postavena bílá budova rodinné vily MUDr. Ladislava Kaizla. Stavbu podle návrhu Jaroslava Halíře ze Dvora Králové provedla stavební firma Josefa Šíra z Nové Paky. Hladká forma jednotlivých průčelí dává vyniknout pásovému uspořádání oken volených s nesmírným citem pro komunikaci obytných prostor s okolní zahradou, která je neodmyslitelnou součástí stavby. Dvoustupňové uspořádání hmoty domu umožňuje zřízení prostorné terasy nad jihovýchodní polovinou prvního patra a otvírá tak verandu ve druhém patře směrem k odpočinkové ploše v úrovni korun stromů sousedního parku a vysoko nad ulicemi města. Do západního průčelí je vsazen tubus schodiště bohatě prosvětlený špaletovými okny, jejichž vertikální členění podtrhuje kontrast oblé konstrukce schodiště a celého domu. Vnitřní uspořádání bylo voleno s ohledem na lékařskou praxi majitele a potřeby rodiny. V přízemí byla kromě garáže zřízena ordinace s čekárnou, rentgenem, místností pro horské slunce a ložnice s kuchyní pro lékařovu matku. Dvouramenné schodiště doplňuje půlkruhová mezipodesta umístěná ve zmíněném tubusu v severozápadním průčelí. Z otevřené haly v patře lze vstoupit do společenského pokoje, kuchyně, ložnice a koupelny. Společenský pokoj je posuvnou stěnou propojen s tzv. denním pokojem a ložnicí pro děti. Pokoj pro dvě služebné a veranda s terasou ve druhém patře jsou přístupné menším dvouramenným schodištěm v západním nároží. Vyhlídka z terasy je předurčena k užívání také hostům, kterým je ve druhém patře věnována jedna místnost. V minulém režimu byl dům vyvlastněn, ordinace v přízemí byla užívána jako mateřská škola a ve zbytku domu byly zřízeny tři státní bytové jednotky. Hala byla od schodiště oddělena skleněnou stěnou. Rodině majitele byl přidělen jeden z bytů v prvním patře. Vnější pláš budovy zůstal zachován beze změn, vyjma náhrady garážové stahovací rolety za dřevěná vrata a výměny atypických dešťových žlabů za sériové. /LN
Soutěže
Moje slavná vila
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Poslali jste nám fotografii své oblíbené vily nebo rodinného domu? Možná jste byli vylosováni!
Nové diskuse
- Vila na sile
- Dům včera a dnes
- Slavné vily Čech, Moravy a Slezska pod jednou střechou
- slavne vily karlovarskeho kraje
- větší foto
- Rodinný dům
- Vila Viktora Bauera
- Jak se dozvědět o zařazení vily mezi slavné?
- Pomoc při hledání :)
- Letní cesty za architekturou
- Procházky Prahou a kousek dál
- Vila Eugena Poráka... jak přicházíme o staré domy
- BLOB ...znovu se hovoří o Národní knihovně
- Slavné vily kraje Vysočina v Havlíčkově Brodě
- Návštěva Trmalovy vily







Slavné vily Královéhradeckého kraje