SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vzorové rodinné vily pro výstavu českých Němců v Liberci roku 1906

FOIBOS - 3. 2. 23:00
Vzorové rodinné vily pro výstavu českých Němců v Liberci roku 1906

V roce 1906 se stal Liberec hostitelem rozsáhlé výstavy českých Němců (Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906), jejíž výstaviště bylo vybudováno na terénním hřebenu nad v roce 1904 dokončenou údolní přehradou.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Klášterní 16, čp. 127 a Klášterní 22, čp. 129, Liberec
Stavebník:
Architekt: Ernst Schäfer
Sloh:
1905 - 1905
V roce 1906 se stal Liberec hostitelem rozsáhlé výstavy českých Němců (Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906), jejíž výstaviště bylo vybudováno na terénním hřebenu nad v roce 1904 dokončenou údolní přehradou. Pro výstavu byla využita i k přehradě se svažující stráň, kde vznikla síť cest, podél nichž byly rozestaveny výstavní budovy, od malých kiosků po reprezentativní pavilony renomovaných firem a navržené také vesměs renomovanými architekty. Univerzálnost výstavy, která měla být jakousi odezvou českých Němců na pražskou jubilejní výstavu roku 1891, se odrazila i ve snaze ukázat soudobé trendy obytné architektury a k tomuto účelu vzniklo několik staveb. Ty jsou dnes jedinou stojící připomínkou nejen výstavy, ale i systematicky prosazovaných snah o výstavbu Liberce jako města zahradních vilových čtvrtí. Vedle vily firmy Johann Liebieg & Co. se realizací dalších dvou vil prezentoval architekt Ernst Schäfer, který na výstavišti vedle četných drobnějších staveb postavil domy čp. 127 a 129. Projekty obou budov vznikly již roku 1905 a vedle architekta měly na výstavě představit i Obecně prospěšnou stavební společnost (Gemeinnüztige Baugesellschaft), jejíž nejrozsáhlejší aktivity se odvíjely právě ve výstavbě vilové zástavby. V domě čp. 127 byla v době výstavy umístěna její správa a poštovní úřad. Druhá budova čp. 129 prezentovala vizi několikagenerační obytné vily. Oproti Herzigově vile rezignoval E. Schäfer na centrální halu a uspořádal obě budovy jako několikapodlažní s hlavním schodištěm, ze kterého se vstupovalo do jednotlivých bytů, zabírajících celé podlaží. Také vnější vzhled obou domů kombinoval prvky secese s barokizujícími štukovými ozdobami, což dodávalo v očích poměrně konzervativní liberecké společnosti větší výraz vznešenosti. Po skončení výstavy se obě vily staly nájemními domy a k tomuto účelu slouží dodnes. V poválečných letech došlo především u čp. 129 k řadě vnitřních úprav, které rozdělily velké místnosti. Na přelomu století byla opravena i fasáda domu a získala oproti původní přírodní omítce světlejší barevnost. Dům čp. 127 zůstává, přes dožívající stav omítek, autentickou ukázkou vilové architektury Liberce okolo roku 1900.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník