SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům typu V Františka Štěpáníka

FOIBOS - 13. 9. 22:00
Rodinný dům typu V Františka Štěpáníka

Stav individuální bytové výstavby v době změněného politického uspořádání země odpovídal dogmatu o společenské neoprávněnosti izolovaného rodinného bydlení.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Terezínská 3, Šumperk
Stavebník: František Štěpáník
Architekt: Josef Vaněk
1966 - 1967
Stav individuální bytové výstavby v době změněného politického uspořádání země odpovídal dogmatu o společenské neoprávněnosti izolovaného rodinného bydlení. Jiná situace však panovala v oblasti poptávky. Touha velké části obyvatel po soukromí ve skutečnosti popírala veřejně proklamované kolektivistické tendence. Potřeba vlastního bydlení byla uspokojována svépomocnou výstavbou, která bez kvalitní plánové dokumentace nutně musela vést k diletantství. Stavebníci a stavitelé v jedné osobě slepě navazovali na stereotypy první poloviny 20. století. Od sklonku padesátých let však byla veřejnost konfrontována s novým módním stylem, který jsme si podle úspěšné účasti ČSSR na Expu´58 v Bruselu zvykli nazývat bruselský. Návrat k měkčímu modernismu brzy nabyl široké obliby, a to včetně oficiálních kruhů. Jeho odezvu v typologii rodinného domu nabídl šumperský projektant Josef Vaněk (1932-1999). V polovině 60. let rozpracovává plány včetně konstrukčních a dekorativních detailů. Společným jmenovatelem zůstává k veřejnému prostranství obrácený průběžný balkon, který od interiéru dělí skleněná stěna a charakteristické, všudypřítomné motivy šikmin. Po realizaci prvních dvou staveb v Šumperku je „ideální typ rodinné vilky“ popularizován i v celostátním tisku a projektant je brzy doslova zavalen požadavky stavebníků. K roku 1971 už stojí na dva tisíce domů a zájem neopadá. Většina stavebníků se obdivuje „modernímu řešení, úspornosti provedení a vysoké kultuře bydlení.“ Rozdíl se nečiní mezi městy a venkovem, kde nalézá stejnou, ne-li větší oblibu. I přes narůstající zájem o estetiku 60. a 70. let a revival jejich formálních znaků v současné tvorbě jsme však sotva schopni přijmout stav, k jakému se vesnice a okraje center historických měst hromadnou výstavbou lidové vilky typu V dobraly. (MM)

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník