SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Aloise Scholze

FOIBOS - 1. 6. 15:25
Vila Aloise Scholze

Alois Scholz (1821-1883), proslulý hornický a hutní specialista, ředitel železáren olomouckého arcibiskupství, generální ředitel štěpánovských a sobotínských železáren rodiny Kleinů, vrchní vedoucí Rothschildových vítkovických hutí, dozorčí a poradce v řadě železáren na Moravě, v Čechách a v Uhrách a v neposlední řadě spoluvlastník a zřizovatel grafitových dolů, přádelen atd., se rozhodl zbudovat pro svou rodinu příležitostnou reprezentativní rezidenci v Šumperku někdy na počátku sedmdesátých let.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Fialova 1, Šumperk
Stavebník: Alois Scholz
Architekt: Moritz Hinträger
1875 - 1876
Alois Scholz (1821-1883), proslulý hornický a hutní specialista, ředitel železáren olomouckého arcibiskupství, generální ředitel štěpánovských a sobotínských železáren rodiny Kleinů, vrchní vedoucí Rothschildových vítkovických hutí, dozorčí a poradce v řadě železáren na Moravě, v Čechách a v Uhrách a v neposlední řadě spoluvlastník a zřizovatel grafitových dolů, přádelen atd., se rozhodl zbudovat pro svou rodinu příležitostnou reprezentativní rezidenci v Šumperku někdy na počátku sedmdesátých let. Za tím účelem koupil někdejší Terschův panský statek z roku 1815 uprostřed čtvrti nově budované podle regulace z roku 1872. Rozlehlý komplex tvořila čtyři křídla uzavírající obdélníkový dvůr. Severní z nich se začalo na jaře 1875 přestavovat pro Scholzovy potřeby. Oslovený architekt Moritz Hinträger situoval vlastní rezidenci do převýšené jednopodlažní střední části a na přání majitelů ji opatřil symetrickou výpravnou fasádou ve stylu francouzské renesance. Největší a nejhonosnější místnosti se nacházely v prvním poschodí v postranních rizalitech: šlo o jídelnu a salon, vzájemně propojené prosklenou arkádovou lodžií a vyzdobené kvalitními nástropními arabeskovými a groteskovými malbami. M. Hinträger, rodák ze západočeských Žinkov (1831) a odchovanec vídeňské Akademie, projektoval obytné i veřejné budovy převážně pro menší města v monarchii. Z dalších vil realizovaných na našem území jsou známé Pietteho v Horním (popř. Dolním) Maršově u Trutnova, Viereckova ve Vikýřovicích u Šumperka nebo Sponerova ve Svitavách. V roce úmrtí A. Scholze přešel dům do vlastnictví známé šumperské rodiny Chiari a tehdy získal na počest jedné z držitelek dodnes vžité označení Pavlínin dvůr. V roce 1945 připadl městu a po období nevhodného využívání se sem nastěhovalo muzeum, které budovu průběžně adaptuje (naposledy 2005-2006). Celý areál dvora je chráněnou kulturní památkou. (MH)

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník