SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Ellen a Karla Plhákových

FOIBOS - 15. 7. 22:00
Vila Ellen a Karla Plhákových

Mezi Hanušovickou a Zábřežskou vrchovinou protéká řeka Morava rozlehlým úvalem lužní krajiny; uprostřed leží osada Háj – zdejší panský mlýn je doložen od 14. století.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

 Bohuslav Fuchs
Třeština – Háj č. p. 71, Třeština
Stavebník: Ellen a Karel Plhákovy
Architekt: Bohuslav Fuchs, Bohuslav Fuchs – Josef Štěpánek
Sloh:
1921 - 1922
Mezi Hanušovickou a Zábřežskou vrchovinou protéká řeka Morava rozlehlým úvalem lužní krajiny; uprostřed leží osada Háj – zdejší panský mlýn je doložen od 14. století. V poslední třetině 19. století získala mlýn a pilu Plhákova rodina. Jako mnozí z mlynářů patřili také manželé Hubert a Jana Plhákovi k průkopníkům elektrifikace. V roce 1919 předal Hubert Plhák elektrárnu synům Karlovi a Radomírovi. Karel se na brněnské technice seznámil se studentkou reálného gymnázia Ellen Hervertovou. Emancipovaná dívka se po sňatku ujala jak nové investice do elektrárny, tak volby projektantů. Návrh novostavby elektrárny a rodinného domu svěřila nejprve Pavlu Janákovi (1882-1956), pak se obrátila na Jana Kotěru (1871-1923), který jí však doporučil dva svoje absolventy z Akademie výtvarných umění - pracovali tehdy v jeho ateliéru - Bohuslava Fuchse (1895-1972) a Josefa Štěpánka (1889-1964). Navrhli nejen obě stavby, ale také vnitřní vybavení vily, které v roce 1923 dodaly brněnské UP závody Jana Vaňka. Novostavba vodní elektrárny se ocitla na umělém vodním kanálu. Základním motivem se stala vitalistní symbolika vzniku, přeměny a koncentrace energie. Současně vyrůstala i nedaleká vila. Dispozice jednopatrového domu čerpá z tradice anglického bydlení: společenské centrum tvoří v přízemí centrální hala a velká jídelna, doplňují je kuchyňská část a ložnicový a hygienický trakt v patře. Dominantním prvkem haly je skulpturálně ztvárněný pilíř, z něhož se pnou oblouky stropních trámů. Může být chápán jako alegorie stromu života, napájejícího a spínajícího svými větvemi celý organismus stavby. Její organická orientace je zvýrazněna motivy kruhu, oblouku, půlkruhu a dokonce i lomeného oblouku, které navíc propojují vnějšek stavby s interiérem. Zatímco ústředním motivem se u elektrárny stala symbolika vzniku, růstu a transformace energie, zde ji představuje ztělesnění organického růstu a života rodiny. (PZ)

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník