SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Adlerova vila

FOIBOS - 23. 12. 23:00
Adlerova vila

Doktor medicíny Hugo Adler si v zahradní čtvrti Klíše nechal postavit vilu od pražského architekta Hermana Müllera.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Beethovenova 29, čp. 713, Ústí nad Labem
Stavebník: Hugo Adler
Architekt: Herman Müller
Sloh:
1932 - 1932
Doktor medicíny Hugo Adler si v zahradní čtvrti Klíše nechal postavit vilu od pražského architekta Hermana Müllera. Vila byla koncipována nejen jako byt, ale zároveň i jako ordinace s čekárnou. Architekt ji pojal jako symetrickou, osově souměrnou stavbu. Orientoval ji na ose východ – západ. Obytné místnosti jsou situovány k jihu. K severu jsou orientovány vstup a v horním podlaží studovna. Do středu stavby projektovaný vstup se otevírá do haly. Vpravo od vstupujícího byl vstup do šatny a odtud přímo do čekárny, která byla dveřmi propojena s ordinací. Ordinace byla spojena s místností pro rentgen a zároveň s temnou komorou pro vyvolávání snímků. V levé části se nalézala kuchyně, která byla propojena s obývacím pokojem. Z ordinace i obytného pokoje bylo možno vstupovat francouzskými okny na terasu. Exteriér prozrazuje vliv architektonického díla amerického architekta Franka Lloyda Wrighta, případně vzdálenou inspiraci Behrensovým domem Cuno. Herman Müller použil motivy, které zdejší architekti používali poměrně často a které byly oblíbené i v německé architektuře obecně. Předně pracoval s už zmiňovanou symetrií průčelní fasády. Dalším takto hojně používaným prvkem byla římsa, která tvořila výrazné ukončení fasády. Obdobnou záležitostí bylo i použití rohových oken. Použití valbové střechy a podezdívky také odpovídá tehdejšímu dobovému proudu práce německých architektů. Výklenek na východní straně domu působí sice jako určitý expresionistický výstřelek architekta, ale není tomu tak. Má svůj účel, protože do něj architekt umístil zázemí kuchyně i za cenu jisté disproporce. V současné době byla vila citlivě renovována a některé detaily fasády byly obnoveny – například obklady soklu nebo obložení vstupu. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

8.10. 21:59Nový
27.10. 04:23Nový
9.2. 22:23Nový
1.4. 08:10Nový
3.1. 00:28Nový
30.11. 07:30Nový
23.11. 07:23Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník