SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Hellerova vila

FOIBOS - 23. 11. 23:00
Hellerova vila

Dvoupodlažní vila ústeckého obchodníka Hellera stojí na vyvýšeném místě v příkré stráni.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Rooseveltova 4, čp. 1815, Ústí nad Labem
Stavebník: Franz Heller
Architekt: Hans Richter
1923 - 1926
Dvoupodlažní vila ústeckého obchodníka Hellera stojí na vyvýšeném místě v příkré stráni. Hmotu stavby tvoří kubus, který je v přízemí hravě tvarovaný konkávními křivkami a v patře zpestřený pásovými a rohovými okny. Výrazným exteriérovým prvkem je také silný přesah střechy a vysuté nadokenní a podokenní římsy. Vila sice ukazuje reprezentativní fasádu do údolí, hlavní vstup je ale shora. Před vilou se rozprostírá malé nádvoří lemované z boku přízemními budovami garáží a bytem správce. Do domu se vchází přes malý vestibul. Místnosti v přízemí mají zásluhou zprohýbané fasády netradiční půdorys. Centrální halu charakterizuje konkávně vpadlá čelní stěna, jež je vstupem na terasu. Po obou stranách pak leží elipsovité pokoje. V patře se nachází pánský pokoj a v protější části domu manželská ložnice, oběma pokojům dominuje působivé rohové okno. V podkroví zaujímá střední část ateliér osvětlený pásovým vikýřem. Vila si dodnes uchovala originální kovanou vstupní bránu. Výplň hlavního vchodu tvoří kovové dveře s velmi moderním designem. Pozoruhodným prvkem vnitřní výzdoby jsou geometrické obrazce hluboce vtlačené do hmoty stropu. Objekt patří k ranným realizacím drážďanského architekta Hanse Richtera (1882–1971). První vily postavil právě v severních Čechách, kde se narodil. Zde ovšem teprve hledal cestu k převratným myšlenkám „nové věcnosti“ a funkcionalismu, jejichž průkopníkem se stal. Hellerova vila je velmi osobitá stavba spadající spíše ještě do sféry expresionismu, poznamenaná však rozmanitými vlivy. Například jsou čitelné citace oblíbeného amerického architekta Franka Lloyda Wrighta, především ve výrazném přesahu střechy. Zajímavost představuje i extravagantní růžová fasáda. Podle pamětníků je tato barva původní. Prý tak nechal dům nabarvit ústecký obchodník s kávou a majitel realit Franz Heller, na přání své dcery Hildy, pro niž vilu stavěl. Dům po válce propadl státu jako německý majetek a posledním socialistickým nájemníkem byl Filmový podnik. Vnější vzhled vily se dodnes takřka nezměnil. Interiéry však poznamenala necitlivá rekonstrukce z počátku devadesátých let, kdy vilu koupil spekulant, který ji nikdy nezaplatil a zatížil úvěrem. Dům se stal objektem soudních pří, které nejsou vyřešeny dodnes. Stavbu začal navíc ohrožovat ujíždějící svah. Nový majitel provedl statické zajištění vily a plánuje kompletní rekonstrukci. /M. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník