SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Pergeltova vila

FOIBOS - 24. 10. 00:00
Pergeltova vila

Projektant Karl Rieger pro svého klienta Karla Pergelta navrhl vilu v nově se utvářející zástavbě v Makartově ulici (dnes Elišky Krásnohorské).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 12.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Elišky Krásnohorské 2, čp. 1387, Teplice v Čechách
Stavebník: Karel Pergelt
Architekt: Karl Rieger
1904 - 1904
Projektant Karl Rieger pro svého klienta Karla Pergelta navrhl vilu v nově se utvářející zástavbě v Makartově ulici (dnes Elišky Krásnohorské). Autor kombinoval prvky gotického tvarosloví, s určitou afinitou k německé lidové architektuře, jehož éru zahájil v umění především romantismus, a secese. Vliv romantismu lze vysledovat v používání prvků hrázděného zdiva, masivní kamenné podezdívky, nárožního podpěráku odpozorovaného z gotického tvarosloví nebo arkýře, jehož gotický charakter byl ovšem pozdějšími přestavbami poněkud zastřen. Zatímco v exteriéru převažuje důraz na gotické tvarosloví, v interiéru je tomu spíše naopak. V něm byl kladen důraz převážně na secesní tvarosloví, ovšem v jeho florální podobě. Schodiště je opatřeno kovaným zábradlím s rostlinnými motivy. Stropy v místnostech byly pokryty štukovou výzdobou s částečně dochovanou polychromií. Původní jsou také většinou dvoukřídlé dveře s dochovaným kováním, které jednoduchostí designu působí takřka současně. Okna byly zdobena vitrajemi s vegetabilními motivy. Druhý majitel vily Karl Kamprath nechal provést menší stavební úpravy, z nichž nejzávažnější byla nástavba mansardy nad arkýřem. Po roce 1945 se vila stala postupem času majetkem státu a dostala nové nájemníky. Bytový podnik ji rozdělil na jednotlivé byty a provedl některé změny. Celkově se ale řada detailů zachovala a současní majitelé je citlivě rekonstruují. Původní majitel a zadavatel stavby Karel Pergelt byl inspektorem Teplicko-duchcovské dráhy. Další biografická data jsou žel neznámá. Jak dlouho užíval vilu není zcela jasné, protože už v roce 1921 byl jejím majitelem Karl Kamprath, který pak objednal některé stavební úpravy. Karl Rieger byl úředně uznaným stavitelem, který působil v Teplicích na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Mimo jiné je autorem vily Adolfa Brosche v téže ulici. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník