SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Waldsteinovo zátiší

FOIBOS - 22. 12. 23:00
Vila Waldsteinovo zátiší

Na samotě uprostřed lesů Českomoravské vrchoviny, severozápadně od Třebíče, se mezi obcemi Svatoslaví a Radošovem nachází mohutná vila Waldsteinovo zátiší.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Svatoslav čp. 40, Svatoslav
Stavebník: Vincenc Waldstein-Wartenberg, Zdeněk Waldstein-Wartenberg
Architekt: Dominik Herzán, Jaroslav Herzán
1859 - 1929
Na samotě uprostřed lesů Českomoravské vrchoviny, severozápadně od Třebíče, se mezi obcemi Svatoslaví a Radošovem nachází mohutná vila Waldsteinovo zátiší. Vznikla přestavbou loveckého letohrádku, který si na svém panství vybudovala třebíčská větev starého šlechtického rodu Waldsteinů-Wartenbergů. Původní letohrádek, známý také pod názvem Zámeček, si zde v letech 1859 a 1860 dal postavit Vincenc hrabě Waldstein-Wartenberg, tehdejší majitel třebíčského panství. V roce 1929 jiný člen tohoto rozvětveného rodu Zdeněk Waldstein-Wartenberg inicioval přestavbu letohrádku v rodinnou vilu s přilehlým hospodářským zázemím. Přestavba spočívala v nástavbě dalšího podlaží, které bylo vsazeno do nové mansardové střechy. Jak stavbu letohrádku, tak pozdější stavební úpravy Waldsteinova zátiší vyprojektovali a vedli příslušníci známého třebíčského stavitelského rodu Herzánů. Původní historizující podobu vtiskl objektu Dominik Herzán. Konečná podoba pak byla dílem Dominikova vnuka Jaroslava Herzána. Samostatně stojící dvoupatrová vila v mírně svažitém terénu je vybudována na půdoryse písmene T se severovýchodním křídlem, zastřešeným nízkou sedlovou střechou a kolmo vystupujícím z osy zadní fasády. Ústředním spojovacím prvkem v interiéru je kamenné podkovovité schodiště, procházející od vstupní haly až k podkrovnímu podlaží. Parter budovy s kuchyní, spíží a jídelnou zajišťoval především provozní potřeby domu. Patro, v němž se nacházel salon, knihovna, pánský pokoj a další prostory sloužilo zejména k reprezentativním a také k obytným účelům.  /J. St.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník