SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Jana Koudelky

FOIBOS - 5. 7. 22:00
Vila Jana Koudelky

Moravskoostravský bankéř a československý konzul v Estonsku Jan Koudelka si pro své sídlo v Luhačovicích opatřil pozemek na východním svahu s výhledem do údolí říčky Olšavy.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Josefa Černíka 593, Luhačovice
Stavebník: Jan Koudelka
Architekt: Lubomír Šlapeta
Sloh:
1939 - 1939
Moravskoostravský bankéř a československý konzul v Estonsku Jan Koudelka si pro své sídlo v Luhačovicích opatřil pozemek na východním svahu s výhledem do údolí říčky Olšavy. Architekt Lubomír Šlapeta se při jeho řešení rozpomněl na obdobnou úlohu, jíž se zabýval během svého pracovního pobytu u Hanse Scharouna v Berlíně v létě 1934 – návrhy pronajímatelných rekreačních vil ve švýcarském alpském letovisku Vitznau. Proto, ve smyslu scharounovsky orientované organické architektury, byly komponovány první skici ve volných tvarech s krakorcovitě vyloženým průčelím orientovaným k výhledu do údolí a s vnitřním prostorem, organizovaným v několika úrovních s vzájemnými průhledy. Odvážné, skulpturálně koncipované vize architekta však se zřejmě klientovi zdály příliš avantgardní, a proto byl definitivní projekt navržen v ortogonální soustavě, zachoval si však některé rysy prvního nápadu. Půdorys obytného prostoru je sice převeden do jediné úrovně, avšak sled funkcí se v podstatě nezměnil, stejně jako krakorcovité vyložení pásového okna, podepřeného soklem z haklíkového kamenného zdiva. Uspořádání obytného patra je velmi podobné a uspořádání ložnicového patra prakticky totožné s vilou továrníka Stanislava Nakládala v Olomouci, postavenou týmž architektem o tři roky dříve. Oproti koncepci vily suburbany v rovině tak vznikla na totéž půdorysné téma v Luhačovicích horská varianta na svahu. Podobně jako v několika předešlých projektech téhož autora v horském terénu je stavba zakončena plytkou pultovou střechou. Uvnitř byl dům velmi komfortně zařízen nábytkem navrženým na míru tak, aby mohl splňovat náročné reprezentativní požadavky majitele. V poúnorové době byl dům bohužel v interiéru rozdělen na dva byty, a tím byl zničen velkorysý obytný prostor v obytném patře; také exteriér byl poškozen zazděním širokého francouzského okna k terase a pergole na západní straně. /VŠ

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník