SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Budu stavět!

Zaslal: Jarek Nový - 29.10.2008 06:49

Jsem budoucí majitel vily nebo rodinného domu. Chci si postavit dům. Můžete mi poradit jakých chyb se vyvarovat při stavbě? Díky moc.


Názory k diskusnímu tématu

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Zaujalo vás toto téma? Máte k němu co říci? Přidejte svůj názor.
Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
Zaslal: David | e-mail - 31.7.2010 16:29 - Odpovědět
studie a projekt
Myslím, že hodně lidí mluví o různých věcech, když hovoří o projektu. Určitě se vyplatí dům naplánovat, než se začne stavět. Většinou to majitelé budoucích staveb dělají opačně.
Architekt jim může pomoci navrhnout něco, co bude útulné, účelné a hezké. Vyplatí se interaktivní přístup, jinak postavíte n+ěco, co se líbí architektovi, ale ten má jiné představy. Bydlet budete Vy.
Studie ukáže, jak to bude vypadat, kucy budete chodit a doče vrážet :-). Stavební výkresy Vás už pak opravdu nemusí zajímat, ty jsou důležité pro přesnou relaizaci.
JInak myslím, že diskuse už skončila dům stojí. Zkuste napsat, jak to dopadlo.
Zaslal: Ladislav Novak | e-mail - 17.1.2010 19:44 - Odpovědět
PRACE VŠEHO DRUHU !!!!!!!!!!!!!!!
PRACE VŠEHO DRUHU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Postavím Váš vysněný dům.Provedu rekonstrukci bytu,domu,garáže pergoli
a všeho, na co si vzpomenete.Dále provedu drobné práce koberce,lina,zámky a kliky dveři,
vyměma wc,vany,dveři,renovace oken.Opravím střechu na Vašem domu.Práce se dřevem, palubky,
podlahy a ostatní drobné úpravy.Malířské a lakýrnické práce. Elekroinstalace,plyn,voda,topeni
a vše co je potřeba.Provádim taky zahradnické práce + jezírka,bazeny a podobně.
Provedu uklid celeho domu,bytu,sklepa,dale vyklezeci prace,atd.Bouraci prace.
Dále možnost instalace kamerových a bezpečnostních systémů.Vše levně rychle a kvalitně !!!!!
Rozpočty a návštěvy zdarma !!!!! VOLEJTE 723 922 944
Zaslal: cyrill | e-mail - 21.5.2009 19:35 - Odpovědět
tobě jenž stavíš
Orientuj střechu na jih, mysli na spodní vody a zásah do krajiny, udělej si za domem soukromí a uvnitř všeho s mírou.
Zaslal: Honza - 8.4.2009 19:31 - Odpovědět
Re: PROC INVESTOVAT DO PROJEKTU
Vazeny pane Massku, teoreticky mate naprostou pravdu a je to skutecne tak, ovsem prakticky vyvstava hned nekolik problemu.
1...Nejmene 90%projektantu jsou neschopny predrazeny blbci co delaj chyby a o esteticke urovni projektu nelze vubec hovorit.Vim o cem mluvim, taky stavim.Ja mam to velke stesti, ze jsem schopen si udelat plany sam a lepe nez oni,coz jsem take ucinil, kdyz jsem se pak ptal co by me to stalo udelat v komore archytektu od nich, bylo to 350 000 kc, tuhle sumu jen malokdo zaplati.Me to stalo moji praci plus 30 000 za razitko, s tim se da zit, ale toto muze jen malokdo praktikovat, protoze se v archytekture a stavebnictvi nevyzna.
2...Pokud mate zvlastni prani, jako ja,(napriklad volne zavesene monoliticke konstrukce z betonu ap.) narazite, nikdo nechce delatneco neobvykleho a nest za to zodpovednost.
Takze si to bud spocitate sami a udelate samy a nesete zato sami zodpovednost, jako v mem pripade, coz muze praktikovat take malokdo , nebo mate smulu.
3.....Smlouva, tady mam neco co muze praktikovat vicero lidi. Vjezte ze nejmene 90% stavebnich firem jsou naprosty idioti a to vim o cem hovorim, videl jsem strasny veci,(odpadni trubky co jdou do kopce v krivejch zdech, co nemaj tesneni a vsechno tece do zdi a podlahy co jdou do kopce to je jeste to nejmensi). Ani dobra smlouva Vam nepomuze(samozrejme lepsi nez spatna), firma planovane skrachuje nic nedostanete, nebo se s Vama budou soudit deset let ap. ap. A ted rada jedine co pomuze ZA PRVE vybirat prez ustni propagandu ne prez inzeraty(v inseratech jsou vsichni skvely a v praxi...), podivat se co staveli pred Vami a zeptat se majitele jak je spokojen, malo firem vam to umozni, ale ty co nemaji co skryvat ty ano a to sou prave ty co vy potrebujete, to neni sice stoprocentni, ale odfiltrujete ty nejotresnejsi pripady. ZA DRUHE nikdy neplatit predem, ale vzdy po castech, tak jak to roste a vtzdy po dukladne kontrole.Na kontrolu potrebujete spolehlivy stavebni dozor, to je kdokoli komu duverujete a vyzna se v tom velmi dobre a nebo jeste lepe, tak jako u me , kdyz mato to stesti a vyznate se v tom velmi dobre sam kontrolujete sam.Vezte! pokud delnici nemaji jeste penize, daji se mnohem lepe presvedcit aby neco opravili, to se me naprosto osvedcilo. Zadna firma to takto dobrovolne nechce delat , ale toho musite za kazdou cenu dosahnout, jinak je vzdycky zle, dobrovolne nikdo nic neopravuje pac to snizuje zisky.Pro ilustraci: dluzil jsem firme ctvrt milionu korun, protoze sfusovali cast oken, rekl jsem jim, ze penize mam u sebe v hotovosti a ty okamzite na miste dostanou jakmile to daji do poradku, presto jsem cekal ctvrt roku nez to opravili a ja zaplatil. Ted si predstavte jak by to asi vypadalo kdyby meli celou sumu zaplacenu!!...ani nemyslet!
Dale neverte moc na zaruky, ze nekdo jeste za dva roky prijde neco opravit, pac to mate ve smlouve. To se vidi jen zridka a vetsinou jen pokud jste pravnik. Takze vsechno musi byt v poradku nez zaplatite zbytek penez.
Ja jsem se tehto pravidel drzel, stavim bez jakekoliv smlouvy (na dobry slovo, coz samozrejme nedoporucuji, to jen pro ilustraci, ze jen penezi se da lepe dosahnout cile nez slovy na papiru), vzdy presne specifikuji co chci a jak to chci, platim, az je to vse tak jak to ma byt, platim spolehlive, pokud chce nekdo penize predem ma smulu a dela to nekdo jiny, v nejhorsim s nimi dohodnu, ze kdyz to bude v poradku, tak nez odejdou dostanou penize do ruky a kdyz ne mohou to co zabudovali klidne odmontovat. K tomu samozrejme jeste nedoslo. Vybral jsem firmu ktera jiz stavela pro par lidi co znam, proveril jsem ji, prohlidl jsem si co delali, jak to delali a jsem zatim spokojen. Nenechte se odradit tim, ze takovou firmu jen tak nenajdete.Zpravidla je to tak asi desata nekdy dvacata, ale vzdat to nesmite, protoze to co Vas to stoji, kdyz to sprasej to jsou hrozny sumy, to je lepsi a levnejsi dva roky hledat.
Takze se nenechte odradit a hodne stesti
Zaslal: Karel Massek | e-mail - 9.3.2009 20:39 - Odpovědět
Proč investovat do projektu?
„Proč mám investovat plno peněz do projektové dokumentace, do projektanta nebo architekta a ještě k tomu v době, kdy potřebuji každou korunu pro stavbu rodinného domu?“ jedna z často položených otázek. Odpověď zní na první poslech zcela nelogicky: „aby se ušetřilo na stavbě“. Ono totiž platí, že čím je lepší příprava, tím méně problémů se potom při realizaci stavby vyskytne.
Mnozí stavebníci chápou projektovou dokumentaci jen jako nutné zlo, jako cosi v deskách, kam stavební úřad může otisknout svoje razítko. „Stejně si to při stavbě udělám trochu jinak, střechu trochu přizvedneme, horní podezdívku zvýšíme o šár, aby podkroví bylo prostornější, zakládat se do takové hrozné hloubky taky nemusí, soused tam nasypal pár kamenů a posmrknul trochou betonu, nač dávat pětačtyřicítku, když plně postačí čtyřicítka, aspoň ty zdi budou víc provětrávat a teplo stejně uniká nejvíc okny“, atd. A to je ten klam, kdy si investor neuvědomuje několik základních pravidel, která mu ušetří plno peněz.
- Je dobré a vyplatí se investovat peníze a čas do pečlivé přípravy stavby. Vše začíná výběrem projektanta. Neplatí, že čím dražší, tím lepší, ale opravdu kvalitní a komplexní služba architekta či stavaře musí být náležitě ohodnocena, aby byly vykonány ve špičkové kvalitě všechny potřebné projektové práce, průzkumy a zaměření. Každé ošizení přípravy se v průběhu stavby vymstí. Pokud máte pochybnosti o výši ceny projektu nebo o úplnosti služby projektanta, můžete se obrátit se žádostí o posouzení přímo na Českou komoru architektů či Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků.
- Doporučuji na počátku provést hydrogeologický průzkum, který prozradí, na jakém podloží bude dům založen. Pokud bude mít projektant k dispozici dostatečný průzkum, je schopen základy navrhnout optimálně bez většího naddimenzování, kterým se jistí a které prodražuje stavbu. Stejně tak podcenění konstrukce spodní stavby při absenci hydrogeologického průzkumu může zapříčinit následné poruchy konstrukcí v podobě nestejnoměrného sedání stavby, trhlin, popraskaných nadpraží, porušení hydroizolace a vzlínání spodní vody do konstrukcí, což je velice závažný problém odstranitelný ex post za vysokých dodatečných nákladů.
- Projekt se zpracovává dle legislativy ve dvou stupních určených k územnímu a ke stavebnímu řízení. Neméně důležitá je však projektová dokumentace pro provedení stavby, kterou mnoho stavebníků již u projektanta neobjednává, neboť pro vydání stavebního povolení již není potřeba a stojí určité peníze navíc. Ovšem právě tato dokumentace je nejdůležitější pro uspoření nákladů na stavbu. V projektu pro provedení stavby se definují všechny zásadní detaily stavby včetně materiálového řešení, včetně specifikace hydroizolací, tepelných izolací, tabulek a výkresů tvarů zámečnických a truhlářských výrobků, včetně všech profesí elektro, zdravotní instalace, topení a na základě této tzv. „prováděčky“ je možné propočítat co nejpřesnější výkazy výměr a položkový rozpočet. Ten je potom důležitým podkladem pro stanovení celkové pevné ceny stavby a je nedílnou součástí smlouvy s dodavatelem o dodávce stavby. Na stavbě pak není velkého manévrovacího prostoru pro dodavatele stavby ke kouzlení s cenou. A že je to většinou snaha zvýšit cenu, to nemusím dodávat. Předejde se tak různým dohadům, co dodavatel do stavby zakomponoval nad rámec projektu. Vynaložené náklady na prováděcí projektovou dokumentaci v řádu desítek tisíc korun u rodinného domu ušetří vícenáklady na stavbu v řádu sto tisíců a někdy i kolem milionu.
- Stavba kolaudací nekončí a zpravidla je dohodnuta záruční lhůta jak na stavbu, tak na projektovou dokumentaci. V praxi to znamená, že pokud se objeví porucha na stavbě v garanční lhůtě, máte šanci přinutit dodavatele závadu odstranit. Daleko hůře se zjišťuje příčina poruchy, pokud byl projekt, podle kterého se stavba realizovala, neúplný, málo detailní a nebyly v něm specifikovány technické a technologické parametry. Ztěžuje to následné určení míry zavinění jak u dodavatele, tak u projektanta. Spory se většinou táhnou delší dobu a opět dochází k prodražení stavby spojenému s odstraňováním závad a s vymáháním pokut a pohledávek.
Ovšem ze všeho nejdůležitější je před zahájením veškerých prací projekčních a stavebních uzavřít smlouvu o dílo se specifikací předmětu dodávky, ceny, termínů, pokut a dalších náležitostí. Je dobré smlouvu před podpisem dát prověřit právníkovi. Jsou to opět další náklady navíc, ale věřte, že se bohatě vyplatí.
Je výhodné investovat do kvalitní přípravy stavby. Je zodpovědné a prozíravé investovat do kvalitního projektu. Je chytré investovat i do projektu pro provedení stavby. I tady platí, že nikdo z nás není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci.
Zaslal: Daniela JJJ. - 1.4.2009 10:39 - Odpovědět
projekt
Zní to hrozně komplikovaně... naštěstí mně to nečeká;)
Zaslal: Jan - 1.4.2009 10:38 - Odpovědět
Re: Proč investovat do projektu?
děkuji! je to moc dobře napsané!
Zaslal: Jaroslav Štěpán - 26.1.2009 09:29 - Odpovědět
budu ? stavět
jak to tak čtu, člověka by to skoro odradilo:P
Zaslal: Fany | e-mail - 19.1.2009 09:43 - Odpovědět
vila vysněná
Jsem na tom podobně. Tak dlouho jsme se na stavění chystali a stejně to nakonec bylo divoké;)
Zaslal: gábina H. - 29.11.2008 08:41 - Odpovědět
stavba
Dobrý den, já vám tedy držím palce, znovu už bych do stavění dobu nešla, bylo to opravdu náročné a mnohem delší než jsme čekali.
Zaslal: Hedvika Skoumalová - 3.12.2008 00:27 - Odpovědět
Re: stavba
úplně s vámi souhlasím
Zaslal: František | e-mail - 25.11.2008 08:02 - Odpovědět
...
Možná je dobré poptat se po známých. Sehnat nějakou osvědčenou firmu. Každopádně tímhle způsobem bezpečně vyřadíte ty špatné.
Zaslal: Eva - 6.11.2008 21:50 - Odpovědět
držím palce :)
Jarku, než vám tu někdo poradí, tak budete mít určitě postaveno... Nejsem na rady odbornice - ale určitě si vyberte dobrou firmu, dobře si sepište smlouvy, rozpočet a při problému neváhejte řešit HNED! Ve smlouvě byste měl mít i případné sankce pro firmu, pokud nesplní podmínky smlouvy. A hlavně neplaťte vše najednou, ale po částech - konečnou sumu až po dokončení díla. Dodnes mne mrzí částka, kterou jsem zaplatila za renovaci schodů - která se nekonala... Uhájila jsem dost - tohle jsem znechuceně vzdala..
Přeji vám úspěch a taky partnera na debatu :))).
Zaslal: Jarek Nový - 7.11.2008 20:06 - Odpovědět
Re: držím palce :)
Moc díky za podporu, třeba se to trochu rozproudí, zatím je to tady trochu smutný. Nerad bych se tou stavbou psychicky vyčerpal...diky, zdravím
TOPlist SEO Rozcestník