SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Bassova vila

FOIBOS - 18. 10. 22:00
Bassova vila

Vilu, zasazenou do jižního svahu, tvoří hranol, jehož délka 20,5, hloubka a výška 10 m jsou v poměru 2:1:1, z něhož jsou odvozeny také ostatní proporce stavby.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Lipová 22, čp. 234, Brno 1-Pisárky
Stavebník: Elsa a Bedřich Bassovi
Architekt: Zikmund Kerekes
1932 - 1932
Vilu, zasazenou do jižního svahu, tvoří hranol, jehož délka 20,5, hloubka a výška 10 m jsou v poměru 2:1:1, z něhož jsou odvozeny také ostatní proporce stavby. Dvoutraktové dispozice prvního a druhého patra se v podstatě neliší a sestávají v koutových polohách tělesa celkem ze čtyř poloautonomních bytů s koupelí, WC a ve třech případech i s kuchyní. Do centra vily jsou pak v obou poschodích situovány salony, za nimiž se v severním traktu nachází jednoramenné schodiště. Nezvyklé prostorové uspořádání vycházelo z konkrétních potřeb rozvětvené rodiny stavebníka. Uzavřený a statický hranol stavby plasticky oživuje na hlavním jižním průčelí průběžný balkon prvního patra, prosklený hranolový arkýř přes obě poschodí na západní straně a na opačném konci segmentový balkon v druhém patře. Odlišná francouzská okna ve spodním poschodí jsou mírně zasunuta za líc zdiva a plochy mezi nimi obloženy béžovými eternitovými šablonami stejně jako u arkýře a balkonové poprsně. Stavebník JUDr. Bedřich Bass, předseda židovských obcí, zvolil tak jako převážná většina jeho soukmenovců v Brně, architekta židovského původu. Zikmund Kerekes (1897 - ?) pocházel z Maďarska a na sklonku první světové války přišel z Budapešti do Brna, kde se po vystudování německé techniky usadil. Kolem roku 1930 zde založil privátní ateliér, zaměřený na projektování rodinných, vilových a nájemných domů, které na jedné straně spoluutvářely fenomén židovské architektury meziválečného Brna, na straně druhé se ale odlišovaly výraznými plastickými akcenty arkýřů, balkonů, lodžií, teras, zaoblenými tvary a eternitovými obklady. Před vypuknutím druhé světové války uprchl Kerekes do Maďarska a o deset let později do Izraele, kde změnil své jméno na Ašer Hiram. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

29.4. 13:21Nový
2.5. 19:13Nový
10.10. 22:33Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník