SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Bauerův zámeček

FOIBOS - 14. 11. 23:00
Bauerův zámeček

Obdélná stavba zámečku je situována v jihozápadní části areálu Výstaviště a její hlavní průčelí je kolmé k ose někdejšího stromořadí, které lemovalo příjezdovou cestu z ulice Hlinky.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Výstaviště 1, čp. 405, Brno 1-Pisárky
Stavebník: Mořic Bauer / Viktor Bauer
Architekt: anonym / Adolf Loos,
1815 - 1925
Obdélná stavba zámečku je situována v jihozápadní části areálu Výstaviště a její hlavní průčelí je kolmé k ose někdejšího stromořadí, které lemovalo příjezdovou cestu z ulice Hlinky. Klasicistní jednokřídlá jednopatrová budova se zvýšenou střední částí je krytá sedlovou střechou a v ose vstupu je akcentována sloupovým rizalitem s balkonovým portikem. Podélně dvoutraktová dispozice má příčně osově orientovanou vstupní chodbu a zaklenuté prostory v přízemí. Zámeček obýval s rodinou JUDr. Viktor rytíř von Bauer (1876 - 1939), významný cukrovarník a kulturní činitel, jenž se v architektonických záležitostech obracel na Adolfa Loose (1870 - 1933). Ten byl autorem interiéru jídelny v zámečku, upravené kolem roku 1925 ze dvou přízemních zaklenutých místností v levé části dispozice. Zachovalo se mramorové obložení s kredencí, štukový figurální vlys pod stropem a zapuštěné prosklené vitríny se zrcadly. Na dvou dobových fotografiích je patrné ještě neúplné zařízení jídelny - chybí podlaha a z vybavení jsou zde pouze dvě čalouněné pohovky, malý stolek se skříňkou a osvětlovací tělesa. Nad pohovkou v průčelní stěně proti vstupu je umístěn monumentální romantický obraz. Nic z tohoto zařízení ani z nábytku, které měly dodat UP závody, se nedochovalo. Loosovo autorství dekorativního, avšak moderně koncipovaného interiéru ložnice v patře zámečku je nejasné. Loos jej však mohl navrhnout na přání paní domu. Přístavek s terasou, kam vede francouzské okno z ložnice, připomíná řešení Bauerovy vily v Hrušovanech u Brna. Interiér jídelny je dnes prakticky jedinou dochovanou realizací Adolfa Loose v rodném městě /D. Č.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

9.5. 09:38Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník