SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Chleborádova vila

FOIBOS - 1. 6. 13:26
Chleborádova vila

Jednopatrová vila se suterénem zaujímá půdorys mírně protáhlého obdélníku a obrací se delší severní stranou do Smetanovy ulice.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Smetanova 14, čp. 756, Brno 1-Veveří
Stavebník: Ernst Gürtler
Architekt: Germano Wanderley (?)
1891 - 1891
Jednopatrová vila se suterénem zaujímá půdorys mírně protáhlého obdélníku a obrací se delší severní stranou do Smetanovy ulice. Západní průčelí do Kounicovy ulice a východní do zahrady se v patře otvírají trojosými lodžiemi. Za hlavním vstupem ze Smetanovy ulice následuje průběžná schodišťová hala se štukovou výzdobou na stěnách a stropě. Plastická výzdoba se dochovala i na stropě reprezentačního sálu v patře. V západní lodžii byly odkryty malby v pompejském stylu. Vila zaujímá místo, kde byl až do roku 1883 vstup na městský hřbitov, zrušený po dokončení Ústředního hřbitova. Parcelu získala v roce 1889 Marie Chleborádová pro stavbu svého domu; pro nedostatek peněz zůstalo však pouze u záměru. Od Chleborádové koupil stavební místo majitel obchodu s dřevem Ernst Gürtler, jenž dal během roku 1891 vybudovat dnešní vilu. Hned v příštím roce se ale dostal do konkurzu a byl nucen prodat novostavbu obchodní firmě Eduarda Kordina. Po půldruhém desetiletí zakoupila vilu Jednota na zvelebení církevní hudby na Moravě, a to pro varhanickou školu, jejímž ředitelem byl Leoš Janáček (1854 - 1928). Po dílčích úpravách tady zahájila škola roku 1908 provoz a o dva roky později se její ředitel s rodinou nastěhoval do zahradního domku, který navrhl stavitel Alois Horák (dnes Památník Leoše Janáčka). Styl domu vychází z forem řecké a římské antické architektury, ovšem zprostředkovaných manýristickými vilami Andrey Palladia v okolí Vicenzy a Benátek, jimiž se autor brněnské vily zjevně inspiroval. Předpoklad, že projektantem mohl být Germano Wanderley (1845 - 1904), se zatím nepodařilo doložit plánovou nebo písemnou dokumentací. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

23.11. 07:43Nový
29.4. 13:28Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník