SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dvořákova vila

FOIBOS - 26. 7. 22:00
Dvořákova vila

Ve srovnání s významnými vilami a rodinnými domy v Brně ze sklonku dvacátých a z průběhu třicátých let vyznívá vlastní vila stavitele Václava Dvořáka (1900 - 1984) méně moderně.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Foustkova 19, čp. 104, Brno 1-Stránice
Stavebník: Václav Dvořák
Architekt: Václav Dvořák - Sergej Medvěděv, ,
Sloh:
1936 - 1937
Ve srovnání s významnými vilami a rodinnými domy v Brně ze sklonku dvacátých a z průběhu třicátých let vyznívá vlastní vila stavitele Václava Dvořáka (1900 - 1984) méně moderně. Je to dáno jak vyloženou korunní římsou a valbovou střechou, tak i celkovým rozvrhem hmot a kompozicí fasád. Zdařilejší je dispoziční řešení trojpodlažního objektu, v jehož suterénu se nachází byt správce a technické provozy. Chodba v přízemí a předsíň v patře, do nichž je vloženo schodiště, dělí obě podlaží na trojtrakt, přičemž do ulice jsou situovány hospodářské a sociální části, zatímco rozměrné pokoje jsou obráceny do zahrady s přístupem na balkon a na terasy, tvořící předstupující blok. Stavebník ve spolupráci s architektem ruského původu Sergejem Medvěděvem realizoval dům nejen pro komfortní bydlení, ale současně jako domácí galerii, neboť od konce třicátých let programově soustřeďoval malířská a sochařská díla, takže se stal jedním z nejvýznamnějších brněnských sběratelů a mecenášů umění. Během deseti let vytvořil sbírku, která podávala ucelený průřez českým malířstvím, zčásti i sochařstvím od generace devadesátých let až po příslušníky Skupiny 42 a Ra. Nakupoval i díla cizích malířů, z nichž vynikala Šedá hlava od Pabla Picassa. Václav Dvořák náležel k nejvýznamnějším brněnským stavebním podnikatelům meziválečného a krátce i poválečného období. V roce 1928 založil spolu s Aloisem Kubou stavební firmu, která realizovala do roku 1932, kdy se Kuba osamostatnil, převážně rodinné domy. V třicátých letech se těžiště jeho činnosti přesunulo na nájemné domy, jež svou architektonickou úrovní, komfortem a řemeslným provedením výraznou měrou přispívaly k vysokému standardu brněnské stavební kultury. /I. Č.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník