SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Gutmannova vila

FOIBOS - 1. 6. 13:30
Gutmannova vila

První náročnější samostatnou prací Ernsta Wiesnera (1890 - 1971), jíž si zajistil pevné místo v brněnské meziválečné architektuře, byla novostavba třípodlažní činžovní vily s podkrovím na zkoseném nároží ulic Údolní a Bratří Čapků pro velkoobchodníka a průmyslníka Wilhelma Gutmanna (1896 - ?).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Ernst Wiesner
Údolní 58, čp. 545, Brno 1-Veveří
Stavebník: firma Gebrüder Gutmann
Architekt: Ernst Wiesner
Sloh: purismus
1919 - 1920
První náročnější samostatnou prací Ernsta Wiesnera (1890 - 1971), jíž si zajistil pevné místo v brněnské meziválečné architektuře, byla novostavba třípodlažní činžovní vily s podkrovím na zkoseném nároží ulic Údolní a Bratří Čapků pro velkoobchodníka a průmyslníka Wilhelma Gutmanna (1896 - ?). Wiesner touto stavbou naznačil směr, jímž se tzv. purismus - jako jeden ze vzájemně se prolínajících proudů v brněnské meziválečné architektuře - měl v nejbližším desetiletí ubírat. Šlo o promyšlený stylový záměr, usilující o očistu architektonického formálního aparátu na základní tvary. U Gutmannovy vily byl tento záměr v prvé řadě patrný na blokovém pojetí stavby a redukci užitých forem. Ačkoliv se obojí projevilo i v jejím vnitřku, architektův úmysl byl zřejmý především na záměrné skromnosti vnějšku, z níž vybočily jen plastické šambrány oken a vchodu z glazované keramiky. Pootočení stavby na zkoseném nároží poskytovalo po celý den maximální možnou míru osvětlení všem bytům. O původní podobě interiérů jednotlivých bytů, z nichž největší měly až sedm pokojů, i společných prostor není téměř nic bližšího známo. Kromě dispozičního rozvržení obytných podlaží se dochovala dnes nepoužívaná prostorná vstupní hala, dále vzdušné a světlé schodiště se stupni z dubového dřeva, osvětlené prvním průběžným schodišťovým oknem v Brně, a konečně snad i trámový strop a krb v jednom z bytů. K závažnějším úpravám došlo údajně pouze ve druhém patře, když byl - možná se změnou majitele - původní byt rodiny, který dříve zaujímal celé poschodí, rozdělen na dva menší. Ve většině obytných prostor se dochovala také původní okna s atypickými mosaznými kličkami a dřevěné horizontální žaluzie. L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník