SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Haasova vila

FOIBOS - 1. 6. 14:05
Haasova vila

Vypracováním plánů rodinné vily pověřil Ernsta Wiesnera na konci dvacátých let generální ředitel brněnské pobočky Anglo-československé banky Gustav Haas (1884 - ?).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Ernst Wiesner
Lipová 43, čp. 739, Brno 1-Pisárky
Stavebník: Gustav Haas
Architekt: Ernst Wiesner
1928 - 1930
Vypracováním plánů rodinné vily pověřil Ernsta Wiesnera na konci dvacátých let generální ředitel brněnské pobočky Anglo-československé banky Gustav Haas (1884 - ?). K dvoupatrovému objektu, horizontálně položenému kvádru, jsou v úrovni přízemí přiřazena další hranolová tělesa. Širší a delší hlavní horizontální trakt sloužil rodině Haasových, v užším a kratším svislém rameni byl situován blok pomocných provozů, v protilehlém garáže. Společenský život rodiny se odehrával v přízemí hlavního křídla, z něhož směřovalo jednoramenné přímé schodiště do soukromých pokojů stavebníka, jeho ženy a dětí v patře nad ním. Pomocné prostory a obytné místnosti personálu byly vysunuty k okraji stavby a soustředěny v samostatném traktu, který byl vertikálně propojen točitým schodiště a obsahoval kromě pokojů služebnictva rovněž kuchyni, přípravnu a nákladní výtah na potraviny. Vnitřní organizace prostoru je zřejmá i na vnějšku, a to užitím různých typů oken. Výtvarně nejbohatší je jižní průčelí do zahrady. Podélně orientovaný dvoupodlažní objekt se střešním polopatrem spočívá na kamenném soklu na nejvyšším stupni terasovitě upraveného terénu. Na jeho západní straně kaskády teras plynule přecházejí do hmoty předsazené jídelny a odpočinkové střešní terasy s obytnou nástavbou. Na východní straně je plná hmota jídelny opticky vyvážena volnou sallou terrenou, která nese v úrovni prvního patra terasu, z níž lze sestoupit po točitém schodišti a podél boční stěny garáže projít do nástupního nádvoří. Z tohoto nádvoří je mimo osu prolomen hlavní vchod. Jádro přízemí tvoří hala, obytná místnost a jídelna, jež měla Wiesnerův oblíbený dřevěný strop z podélných nenosných trámů s příčně vloženými trámky ve tvaru I a X a podlahu z dekorativně kladených parket. K výjimečnému vzhledu vily přispěla nepochybně i decentní šedomodrá barva omítky. /L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

31.12. 10:46Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník