SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Hechtova vila

FOIBOS - 1. 6. 13:29
Hechtova vila

Vilu pro významného textilního podnikatele Huga Hechta (nar. 1872) navrhl architekt Leopold Bauer jako jednoposchoďovou budovu s mansardovým patrem, vztyčenou na obdélném půdorysu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Hlinky 142b, čp. 472, Brno 1-Pisárky
Stavebník: Hugo Hecht
Architekt: Leopold Bauer
1909 - 1911
Vilu pro významného textilního podnikatele Huga Hechta (nar. 1872) navrhl architekt Leopold Bauer jako jednoposchoďovou budovu s mansardovým patrem, vztyčenou na obdélném půdorysu. K hlavní budově přiléhal vzadu přízemní hospodářský trakt a jako jeho protějšek krytá veranda. Vstup vedl z průjezdu v zadním křídle. Z malé předsíně bylo přístupné provozní schodiště a velká hala. Její objem se rozpíná do dvou širokých výklenků, z nichž jeden je určen pro dřevěné schodiště na ochoz a druhý pro krb. Ústřední prostor domu měl stěny ve spodní části obložené dřevem, táflovaný strop a okna opatřená vitrají se stylizovaným ornamentem. K hale přiléhal vpravo pánský pokoj s verandou a v uličním traktu zleva obývací pokoj s oblým rohovým rizalitem, jídelna a konferenční salon. Kuchyni architekt umístil do suterénu, zatímco vyšší podlaží byla určena pro pokoje členů rodiny a hostů. Bauerovým vodítkem při navrhování Hechtovy vily byl očividně koncept „anglického domu“, jak to dokládá nejen schodišťová hala s krbem, ale i útulné alkovny, rozšiřující prostor hlavních místností. V zevnějšku domu však po anglické inspiraci není skoro stopy. Jeho nejnápadnějším rysem je materiál provedení - šedobílá „vápencová“ cihla. Na uličním průčelí omezil Bauer ornament pouze na kovové zábradlí a okázalou bránu v ohradní zdi. Zadní průčelí bez tektonického členění a jakékoliv výzdoby působí nejen stroze, ale díky nápadnému krbovému komínu téměř industriálně. Avšak pravidelně rozmístěné okenní otvory a půlkruhový balkon na toskánských sloupech dávají stavbě vznešený klasicistní výraz. Doménou luxusu a bohatství ovšem zůstal vnitřek stavby, vybavený elegantním neobiedermeierovým nábytkem a dotvořený opulentní výzdobou štukatéra Adolfa Köhrera. /J. V.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

9.6. 14:06Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník