SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Krohův rodinný dům

FOIBOS - 1. 6. 14:05
Krohův rodinný dům

Umělcův vlastní dům ukončuje řadovou zástavbu ulice a obrací se jižním průčelím k příkrému svahu, upravenému jako terasová zahrada s bazénem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Jiří Kroha
Sedlákova 45, čp. 110, Brno 1-Stránice
Stavebník: Jiří Kroha
Architekt: Jiří Kroha
1928 - 1930
Umělcův vlastní dům ukončuje řadovou zástavbu ulice a obrací se jižním průčelím k příkrému svahu, upravenému jako terasová zahrada s bazénem. Zčásti nezastavěné spodní podlaží je vyhrazeno hospodářskému zázemí. Zvýšené přízemí obsahuje po pravé straně halu na plnou hloubku dispozice, oddělenou schodištěm, kuchyní a WC od ještě rozlehlejšího prostoru spojeného obývacího pokoje a jídelního koutu na východě. Prostorné místnosti osvětlují rozměrná okna v uličním a zahradním rizalitu. Patro, ukončené střešní terasou, je vyhrazeno ložnicím a tělocvičné terase. Konstrukce domu je železobetonová. Krohovým dílem byla rovněž část zařízení interiérů, sochy a obrazy. V roce 1925 byl Jiří Kroha (1893 - 1974) jmenován mimořádným profesorem na Odboru architektury a pozemního stavitelství České vysoké školy technické v Brně. Vlastní vila představuje jeho druhou realizaci po příchodu do Brna, pomineme-li provizorní objekty a expozice pro Výstavu soudobé kultury (VSK) v ČSR v roce 1928. První stavbou byl rodinný dům v kolonii Nový dům, která jako výstava moderního bydlení tvořila součást VSK. Ve srovnání s ostatními domy kolonie se nejednalo o tzv. úřednický dům pro střední vrstvy, ale o obydlí blízké vile, jehož architektura obsahovala řadu formálních znaků, které Kroha užil také u svého domu. Na sklonku dvacátých let se architekt, zabývající se také malířstvím, sochařstvím, scénografií, režií a vědou o architektuře, přibližoval funkcionalismu, od něhož se však jeho tehdejší i pozdější stavby odlišovaly nervně dynamickou formou, mající původ v jeho lidském naturelu a neméně v kubistické a expresionistické etapě jeho předchozí tvorby. Projevovalo se to ve výškové i hloubkové gradaci hmot, v množství detailů a v plastických a barevných kcentech. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník