SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Kumpoštova vila

FOIBOS - 1. 6. 13:30
Kumpoštova vila

Vlastní vila architekta Jindřicha Kumpošta (1891 - 1968) je situována na parcele, povlovně se svažující k jihu, kam se obrací zahradním průčelím.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Jindřich Kumpošt
Barvičova 15, čp. 15, Brno 1-Stránice
Stavebník: Jindřich Kumpošt
Architekt: Jindřich Kumpošt
1922 - 1924
Vlastní vila architekta Jindřicha Kumpošta (1891 - 1968) je situována na parcele, povlovně se svažující k jihu, kam se obrací zahradním průčelím. Suterén kromě bytu domovníka obsahuje garáž, sklep, kotelnu, prádelnu a sušárnu. Hlavní vstup na severní uliční straně vede do prostorné haly, z níž je přístupný velkoryse dimenzovaný pokoj se schodištěm do patra, s okenním arkýřem a dveřmi na prosklenou verandu, odkud se vstupuje na zahradní terasu. Hloubkově orientovaná chodba odděluje tuto společenskou a současně rodinnou část od provozních prostor kuchyně, spíže, umývárny, předsíně a veřejného schodiště. Do patra umístil architekt ateliér s vlastní pracovnou a kanceláří zaměstnanců, dvě ložnice se šatnou a lázní. Větší ložnice má na zahradní straně rozměrný balkon nad přízemní verandou. Chodba tvoří opět hranici mezi obytnou a pracovní částí a hostinským pokojem, pokojem pro služku, předsíní a veřejným schodištěm. Dispozičním řešením je Kumpoštova vila dokladem příkladného spojení rodinného bydlení se společenskými, pracovními a obslužnými funkcemi. Provozní uspořádání se důsledně promítá do exteriéru vily, jehož výraz dotváří režné cihlové zdivo v kombinaci s betonem, umělým kamenem a bílými nátěry oken a dveří. Horizontální prvky trnoží, říms, překladů a parapetů jsou vyvažovány vertikálami pilířů na západní straně, komíny a kanelovaným sloupovým dříkem před zahradním průčelím, na němž spočívá socha Hráče na niněru od Václava H. Macha, rovněž autora sousoší Matky s dítětem před uliční frontou. Stylová provenience vily nezapře poučení na holandské architektuře. Spojení architektonické a sochařské složky, formování hmot a použité materiály připomínají amsterdamské stavby Michela de Klerka. /J. S

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

9.5. 09:47Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník