SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Löw-Beerova vila

FOIBOS - 1. 6. 13:28
Löw-Beerova vila

Nemovitost na Drobného 22 patřila od roku 1854 Antonínu Rüdigerovi Deyksovi, majiteli cihelny, jehož dědicové ji v roce 1888 prodali c. k. eráru.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Drobného 22, čp. 297, Brno 4-Černá Pole
Stavebník: Moritz Fuhrmann / Alfred Löw-Beer
Architekt: Rudolf Baumfeld - Norbert Schlesinger, ,
Sloh: secese
1903 - 1904
Nemovitost na Drobného 22 patřila od roku 1854 Antonínu Rüdigerovi Deyksovi, majiteli cihelny, jehož dědicové ji v roce 1888 prodali c. k. eráru. V roce 1903 zakoupil realitu továrník Moritz Fuhrmann (1850 - 1910), který si zde dal postavit rodinnou vilu. Podle obecního věstníku pro zemské hlavní město Brno byly v jednopatrové vile čtyři byty celkem se 14 pokoji a 7 kabinety, 3 kuchyněmi, 2 koupelnami a 6 záchody. Krajní osy uličního průčelí předstupují v rizalitech, v pravé ose je hlavní vstup do chodby, která doplňuje třítraktovou dispozici, jejíž jádro tvoří centrální hala s horním prosvětlením. Členitějšímu zahradnímu průčelí je předloženo schodiště s terasou. Obě průčelí zdobí secesní vegetabilní štukový dekor a ve spodní partii pásová rustika. Podobný dekor pokrývá také stěny a stropy v interiérech včetně truhlářských konstrukcí. Secesní rostlinné motivy jsou užity na litinovém schodišťovém zábradlí a na keramické dlažbě. Střídmý geometrický výraz má dřevěné obložení stěn, schodiště a světlíku v centrální hale. Autor projektu není znám. Po Fuhrmannově smrti prodali v srpnu 1913 jeho synové vilu továrníkovi Alfredu Löw-Beerovi (1872 - 1939), který patřil k rozvětvené rodině průmyslníků ve vlnařství. Za éry Löw-Beerů došlo zřejmě k obnově interiéru centrální haly. Detailní rozsah těchto úprav ani jejich autorství však rovněž nejsou známy. Není vyloučeno, že se na nich podílel vídeňský architekt Rudolf Baumfeld, který spolu s architektem Norbertem Schlesingerem navrhl v roce 1935 v Pisárkách na Kalvodově ulici vilu pro Ernsta Löw-Beera. D. Č.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník