SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Münzova vila

FOIBOS - 1. 6. 13:32
Münzova vila

Při projektování České banky Union na Beethovenově ulici navázal architekt bližší kontakt s jejím ředitelem Eduardem Münzem (1882 - 1940), perským honorárním konzulem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Ernst Wiesner
Hroznová 19, čp. 746, Brno 1-Pisárky
Stavebník: Česká banka Union v Praze / Eduard Münz
Architekt: Ernst Wiesner
1924 - 1926
Při projektování České banky Union na Beethovenově ulici navázal architekt bližší kontakt s jejím ředitelem Eduardem Münzem (1882 - 1940), perským honorárním konzulem. Ten ho v roce 1924 pověřil vypracováním projektu rodinné vily, která tvoří nejstarší článek z typologicky uzavřené skupiny Wiesnerových rodinných domů a vil, navržených pro bohaté židovské průmyslníky a bankéře, kteří byli ve dvacátých letech v oblasti individuálního bydlení jeho hlavními zákazníky. K základním hmotám tří jednoduchých, výškově i hmotově diferencovaných těles se připojuje ještě útvar střešního polopatra a balkonu se schodištěm do zahrady. Výraznou horizontalitu stavby i její jednolitou hmotu narušovaly pouze vysoké a štíhlé vertikály komínů, dokládající, že zpočátku na Wiesnera působil také neoplasticismus holandské provenience. Dům s hladkými, světle omítnutými fasádami, členěnými pouze velkými obdélníky oken a dveří, leží na nejvyšším ze stupňů velké, terasovitě uspořádané zahrady. Sevřený půdorys tvaru L odráží vnitřní organizaci domu; navenek kratší, nižší a užší křídlo se samostatným vchodem je vyhrazeno garážím a místnosti pro řidiče, stejně jako suterén, kde byly vedle nezbytného technického zázemí situovány pokoje personálu. Delší, vyšší a širší trakt, do společného nádvoří prolomený pouze vstupními dveřmi s profilovaným ostěním z přírodního kamene, krytými jednoduchou stříškou, svislým pásem schodišťového okna a konečně horizontálním oknem haly v prvním patře, byl vyhrazen obytným, na jih do zahrady orientovaným prostorám, určeným rodině, a dále kuchyni a přípravně, které byly přístupné i z kratšího křídla. Privátní život jednotlivých členů rodiny se odehrával v prvním poschodí, kde byly ložnice stavebníka, jeho ženy, dvou synů a jejich vychovatelky. Místnosti v polopatře, které zaujímaly část ploché střechy, sloužily hostům. /L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile


Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník