SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Patočkova vila

FOIBOS - 1. 6. 14:13
Patočkova vila

Volně stojící jednopatrová stavba je součástí vilové kolonie Pod vodojemem, jejíž zastavovací plán vypracoval Jindřich Kumpošt.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Jiří Kroha
Kaplanova 11, čp. 279, Brno 1-Stránice
Stavebník: Marie a Josef Patočkovi
Architekt: Jiří Kroha
1935 - 1936
Volně stojící jednopatrová stavba je součástí vilové kolonie Pod vodojemem, jejíž zastavovací plán vypracoval Jindřich Kumpošt. Je situována ve svahu, upraveném před jižním průčelím jako terasová zahrada s bazénem. Suterén obsahuje garáž, prádelnu, sušárnu a sklepy. Za kancelářskou místností při vstupu následuje v plné hloubce přízemí celistvý prostor, výškově a náznakově dělený na obytnou síň, jídelnu a společenskou místnost. Uprostřed se prostor rozšiřuje o prosklené rizality zimní zahrady na východě a kuchyně s příslušenstvím na protilehlé straně. Kroha zde osobitým způsobem spojil Le Corbusierův princip průběžné haly s Loosovými prostorovými kaskádami. V patře s rovnou střechou se nacházejí ložnice s přístupem na balkon pod razantně vyloženou markýzou, lázeň, šatny a pokoj pro hosta. Dům obsahuje řadu výjimečných materiálových a technologických řešení. Ocelové nosníky stropů v přízemí jsou obloženy dřevem a imitují tak trámový podhled, ocelové sloupy s opaxitovými obklady slouží jako osvětlovadla. Prostor obytné síně vymezuje nízká skleněná vitrína, kterou prochází chromované zábradlí, jež má současně funkci radiátoru ústředního topení. Stavebník se zabýval obchodem s kůžemi, disponoval dostatečnými prostředky a ponechal volnou ruku architektovi, jenž ještě během výstavby prováděl dílčí změny proti původnímu plánu. Patočkova vila představovala jedinou Krohovu realizaci v průběhu celých třicátých let. Svědčí o tom, že Kroha nikdy nepřestal pokládat architekturu za umění a usiloval vždy o to, aby se byt stal „prostorovou a kulturní základnou, ve které naleznou živnou půdu právě ony síly, vlastnosti a procesy, které nejsou jen povinnostmi, nýbrž výrazem přirozené, individuální svobody“. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

18.3. 08:02Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník