SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům

FOIBOS - 1. 6. 13:31
Rodinný dům

Dům je součástí kolonie zahradních vil mezi ulicemi Barvičovou, Lerchovou a Mahenovou, budovaných stavebním družstvem Rodina na zrcadlových půdorysech s malými obměnami jednoho typu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Bohuslav Fuchs
Lerchova 9, čp. 301, Brno 1-Stránice
Stavebník: Domin Pavlíček
Architekt: Bohuslav Fuchs
1923 - 1924
Dům je součástí kolonie zahradních vil mezi ulicemi Barvičovou, Lerchovou a Mahenovou, budovaných stavebním družstvem Rodina na zrcadlových půdorysech s malými obměnami jednoho typu. Hranolová hmota jednopatrového objektu je v uličním průčelí zčásti projmuta, zatímco její zahradní polovina se naopak vydouvá. V předsíni se nachází schodiště do patra a jsou z ní v přízemí přístupné dva rozměrné pokoje, lodžie, spíž, kuchyně, pokoj pro služebnou a WC. Patro opakuje přízemní dispozici jen s tím rozdílem, že se nad kuchyní a pokojíkem služebné nachází koupelna a komora. Všechny fasády člení pravoúhlé obrazce v nízkém reliéfu, jejichž rytmus podtrhovala původně barva. Sedlová střecha přechází uprostřed do válcového tvaru. Vilu si dal postavit redaktor a spisovatel Domin Pavlíček (1877 - 1952), jenž svou kariéru začínal v roce 1903 redigováním Moravského beletristického obrázkového týdeníku Neděle, který informoval o českém kulturním dění v Brně a na Moravě. Pavlíček působil také v Lidových novinách a v Moravských listech a řídil řadu zemědělských a řemeslnických časopisů. Vznik vilové kolonie spadá do počátků Fuchsovy brněnské činnosti, poznamenané hledáním moderního a zároveň vlastního stylu. Je pozoruhodným dokladem architektova vyrovnávání s různými tendencemi: s doznívajícím rondokubismem, holandským neoplasticismem J. J. P. Ouda i s tehdy v Brně vlivným příkladem A. Loose. Fuchs byl prvním, kdo v popřevratové době vytvořil u nás válcovou či kýlovou střechu na způsob oblíbeného Loosova motivu, stejně jako použil na průčelí charakteristický tvar převráceného písmene T, známý z Loosova Steinerova domu. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník