SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům

FOIBOS - 1. 6. 14:12
Rodinný dům

Dům slečny L. Markesové (během stavby se provdala za Bohumila Vařechu) byl realizován podle projektu Josefa Kranze na parcele sousedící s domem K. Ošťádalové (později Kranzové).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Josef Kranz
Pflegrova 50, čp. 24, Brno 4-Černá Pole
Stavebník: Ludmila Vařechová-Markesová
Architekt: Josef Kranz
1934 - 1935
Dům slečny L. Markesové (během stavby se provdala za Bohumila Vařechu) byl realizován podle projektu Josefa Kranze na parcele sousedící s domem K. Ošťádalové (později Kranzové). Oba byly postaveny téměř ve stejném časovém rozpětí, původně bez dělícího plotu mezi nimi. Jednopatrový objekt je založen na systému nosných cihelných pilířů s ustupujícím patrem zakončeným výraznou římsou s atikou. Hlavní vstup do domu (tvořený sestavou okenních ploch, výkladcem zimní zahrady a kovem opláštěných dveří s kajutovým okénkem) je přes vyvýšenou komunikační terasu, vedenou před hlavním průčelím a zasahující částečně i boční průčelí. Propojovala tak opticky i ve skutečnosti interiér domu s venkovním prostředím a umožňovala přenášet v létě život rodiny do exteriéru. Velkoplošná okna ze železných profilů s částečně pevně zasklenými výplněmi mají dřevěná otevíratelná křídla. Půdorysné řešení bylo založeno na dobových zásadách koncepce malých rodinných domů, tj. s maximálním důrazem na ekonomii vnitřního provozu. Suterén, v němž se nachází garáž, prádelna a sklad pro palivo, tvoří sokl poněkud vystupující nad terén zvýšeného přízemí. V něm je situován obývací pokoj s funkčně vydělitelnými sektory (jídelní, společenský, pracovní), kuchyně, komora pro uložení potravin, pokojík pro služku a WC. Patro obsahovalo rodinné ložnice, pokoj pro hosta, koupelnu s WC a malou terasu. Do interiéru obývacího pokoje Kranz zakomponoval své umělecké dílo - nástěnnou malbu, která svým výtvarným pojetím a estetickým účinem sehrávala v prostoru výraznou úlohu. Včlenění vlastních výtvarných děl do realizací nebylo u Kranze náhodné, kromě architektonické činnosti se totiž v průběhu celého života intenzivně věnoval kresbě, grafice a částečně i malbě. /J. Ch.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník