SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům

FOIBOS - 2. 1. 23:00
Rodinný dům

Kubickou hmotou objektu a dispoziční skladbou sledovali autoři jednak stylovou stránku, jednak požadavek intimity bydlení.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Tumaňanova 25a, čp. 258, Brno 17-Mokrá Hora
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt: Tomáš Rusín - Ivan Wahla, ,
Sloh:
2001 - 2002
Kubickou hmotou objektu a dispoziční skladbou sledovali autoři jednak stylovou stránku, jednak požadavek intimity bydlení. Uliční průčelí, orientované k východu, je proříznuto pouze štěrbinami průběžných oken, za nimiž se v přízemí nacházejí garáž, hala, technické zázemí a WC, v patře pak hostinský pokoj, hala, koupelna a WC. Zatímco hlavní i obě boční průčelí jsou vůči okolí téměř uzavřena, je celá západní zahradní fasáda prosklena. Z hlavní obytné místnosti a kuchyně v přízemí se vychází do atria (s malou sallou terrenou), vymezeného dvěma paralelními ocelovými stěnami s dřevěnou výplní, které je izolují od sousedních domů. Z ložnice a dětského pokoje v patře je přístupný balkon a terasa nad sallou terrenou. Bílou a šedou barvu omítek a nátěrů doplňuje dýhování z americké třešně u dveří a obkladů a kontrastní červená posuvná stěna s horizontálním okénkem mezi hlavním pokojem a obytnou kuchyní. Tomáš Rusín charakterizoval současnou domácí výstavbu rodinných domů jako „pseudoromantickou touhu po přenesení amerického předměstského snu do reality postbolševických zahrádkářských kolonií“, takže skutečně moderní realizace představují „pouze solitéry zoufale se zmítající v protiproudu masové popkultury“. Zároveň si položil otázku, proč v třicátých letech vznikly v Brně tak kvalitní příklady moderní funkcionalistické architektury a kde se vzali osvícení stavebníci s bezmeznou důvěrou k velmi mladým architektům. Odpovědí na tuto otázku by mohl být dům na Tumaňanově ulici, neboť „se našel moderně myslící investor, který dokázal uvažovat v pojmech blízkých architektům. Celý svůj život minulý i budoucí dokázal abstrahovat, uchovat a rozvíjet v pokorném a uměřeném prostoru.“ /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník