SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Herminy Weiglové

FOIBOS - 1. 6. 14:11
Rodinný dům Herminy Weiglové

Dům Herminy Weiglové od Ernsta Wiesnera je situován v příznivé poloze, s hlavní obytnou částí obrácenou jihozápadním směrem do pisáreckého údolí.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Ernst Wiesner
Kalvodova 2, čp. 1210, Brno 1-Pisárky
Stavebník: Hermine Weiglová
Architekt: Ernst Wiesner
1934 - 1934
Dům Herminy Weiglové od Ernsta Wiesnera je situován v příznivé poloze, s hlavní obytnou částí obrácenou jihozápadním směrem do pisáreckého údolí. Výrazná horizontalita dvoupodlažního, volně stojícího bloku na půdorysu převráceného L, je zdůrazněna plochou střechou bez komínů. Funkční diferenciace objektu na část určenou rodině a na část vyhrazenou provozu domu a personálu se tady nepromítá do různých křídel, ale téměř důsledně do rozdílných podlaží. Nižší z nich je částečně zapuštěno do svažitého terénu a na úroveň okolní zahrady navazuje bytem domovníka. Vlevo od něho je pod vysunutou částí terasy garáž. S vyšším, hlavním obytným podlažím je tato část domu spojena esovitým schodištěm. Druhé podlaží, obývané rodinou, je prolomeno třemi dvojicemi zdvojených oken se žaluziovými okenicemi a dvojkřídlými prosklenými dveřmi na terasu, probíhající po celé šířce zahradního průčelí a s okolním terénem spojenou schodištěm. Křídlo na stinné severovýchodní straně domu bylo vyhrazeno hale, kuchyni a ložnicím, navzájem odděleným chodbou. Dům H. Weiglové je jedinou Wiesnerovou obytnou stavbou, v níž se život rodiny odehrával v jednom podlaží, patrně proto, že paní domu trpěla chronickým srdečním onemocněním a chůze po schodech by ji příliš zatěžovala. K harmonickému začlenění domu do okolí přispělo i částečné ponoření nižšího podlaží do svahu, dále zdůraznění horizontální tendence rozvinutím terasy podél celého zahradního průčelí a v neposlední řadě i Wiesnerova oblíbená cihlově červená omítka a kontrastní bíle natřené okenní a dveřní rámy, vytvářející se zelení okrasné zahrady výtvarně účinný celek. Součástí architektonického řešení bylo také oplocení - vysoký sokl a pilíře z přírodního lomového kamene a transparentní plot ze subtilních kovových prutů. /L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník