SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dvojdům

FOIBOS - 1. 6. 14:03
Rodinný dvojdům

Židovský architekt Otto Eisler (1893 - 1968) se zpočátku uplatňoval jako zahradní architekt, využívající svých zálib a znalostí z botaniky.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Lipová 29 a 41, čp. 246 a 247, Brno 1-Pisárky
Stavebník: Viktor Kraus a Eugen Link
Architekt: Otto Eisler
1927 - 1927
Židovský architekt Otto Eisler (1893 - 1968) se zpočátku uplatňoval jako zahradní architekt, využívající svých zálib a znalostí z botaniky. Naplno se prosadil až od roku 1930, kdy vstoupil do developerské společnosti svých bratří, která prováděla stavby pro konkrétní klienty od skupování pozemků přes projekci až k realizaci. Stavba, která představuje první doloženou architektovu realizaci, spojuje dva „domy v kubusu“ do celistvého hranolu. Vcelku úsporné bydlení je v obou případech rozvrženo obvyklým způsobem do tří podlaží: suterén je vyhrazen hospodářskému zázemí, přízemí bydlení a patro vyplňuje ložnicová část. O to důmyslněji je však vyřešeno severní uliční průčelí, jehož hmota je s rafinovanou elegancí prolomena minimem oken a dveří v dokonalém kompozičním řádu. Latentní napětí mezi velkými plnými hmotami a subtilními otvory umocňují předložená schodiště, spojená podestou s „grafickými“ liniemi trubkového zábradlí. Tímto mimořádným způsobem se Eisler vyrovnal s nevýhodnou orientací vstupní fronty k severu; místnosti dostatečně osvětlil okny v jižní a východní fasádě. Řešením dvojdomu prezentoval na samém počátku své projekční dráhy koncepci, jíž zůstal v podstatě věrný po celý život, a zároveň spolu s Ernstem Wiesnerem vyznačil osobité stylové směřování početné skupiny brněnských židovských architektů. Architektův debut neunikl americkým architektům Henry-Russelu Hitchockovi a Phillipu Johnsonovi, kteří jej prezentovali na výstavě a v katalogu Internacionální styl. Architektura od roku 1922, konané v roce 1932 v Muzeu moderního umění v New Yorku. J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník