SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Tesařova vila

FOIBOS - 1. 6. 14:16
Tesařova vila

Volně stojící jednopatrová stavba tvoří významnou součást souboru vil a rodinných domů v Pisárkách, projektovaných od konce dvacátých a během třicátých let předními příslušníky brněnské architektonické avantgardy.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

 Bohuslav Fuchs
Hroznová 18, čp. 85, Brno 1-Pisárky
Stavebník: Anna, Augustin, Jiří a Augustin ml. Tesařovi
Architekt: Bohuslav Fuchs
1937 - 1938
Volně stojící jednopatrová stavba tvoří významnou součást souboru vil a rodinných domů v Pisárkách, projektovaných od konce dvacátých a během třicátých let předními příslušníky brněnské architektonické avantgardy. Jedná se dvojbytový rodinný dům, jehož obě podlaží a rovná střecha jsou na uliční straně zformovány do půlkruhů. Navíc architekt zalomil hmotu domu tak, že na východní straně vznikl hrotitý průběžný arkýř. Tradiční statickou dispozici převedl tím do aerodynamické podoby, promítající se do půdorysů, hmot i prostorů. Organická tendence poznamenávala v latentní podobě již Fuchsovy rondokubistické stavby a prosazovala se pak výrazněji od konce dvacátých let. Stoupenci domácího racionalistického a vědeckého funkcionalismu vytýkali architektovi přílišnou výtvarnost a nebezpečí formalismu. Oporu pro své úsilí nalezl ale za hranicemi, u hlavních představitelů tzv. organické architektury (Hans Scharoun, Heinrich Lauterbach, Adolf Rading). Fuchs se s nimi a s jejich díly seznámil u příležitosti výstavy Byt a dílna (Wohnung und Werkstatt - WUWA), kterou v roce 1929 pořádal německý Werkbund ve Vratislavi (Breslau) a pro niž navrhl expozici Svazu československého díla. „Zatímco Kroha se jeví v sociologickém i ekonomickém fragmentu bydlení jako exaktní teoretik, který s pomocí ideologických hledisek definuje s analytickou přesností jednotlivé funkce obydlí a formuluje jejich prostorové požadavky, je Bohuslav Fuchs především empiricky pracujícím ,diagnostikem´ a vynikajícím praktikem, který dokázal s jemným cítěním odhadnout nejen speciální požadavky svých stavebníků, ale také vystihnout ,genius loci´ a obohacovat ho o nové prostorové a výtvarné kvality“ (Vladimír Šlapeta). /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník