SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila s ateliérem Johanna Tomoly

FOIBOS - 1. 6. 13:25
Vila s ateliérem Johanna Tomoly

Dům s ateliérem architektova přítele sochaře a kameníka Johanna Eduarda Tomoly vznikl přestavbou nesourodých starších objektů na parcele mezi rušnou ulicí a rozlehlou zahradou.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Hybešova 21, čp. 259, Brno 1-Staré Brno
Stavebník: Johann Eduard Tomola
Architekt: Alois Prastorfer
1885 - 1885
Dům s ateliérem architektova přítele sochaře a kameníka Johanna Eduarda Tomoly vznikl přestavbou nesourodých starších objektů na parcele mezi rušnou ulicí a rozlehlou zahradou. Dominantou areálu učinil Alois Prastorfer (1846 - 1910) obytnou část, jejíž hmotu završil kupolí, která kryje rozlehlou kruhovou místnost v nejvyšším podlaží. Horní osvětlení má i prostorné schodiště v pravé části domu. Zahrada byla přístupná schodištěm z dřevěné prosklené verandy v patře. Ateliér se nacházel v samostatném objektu po levé straně vjezdu do areálu. Prastorferův styl zásadně poznamenalo studium na vídeňské Akademii u Theophila Hansena, následné praktikování v učitelově soukromém ateliéru a studijní cesty do Cařihradu, Řecka a Itálie. Poznání středomořské architektury spojil projektant s poučením na dílech předních tvůrců, kteří reflektovali antický odkaz (kromě Hansena obdivoval Palladia a Schinkela). Na rozdíl od svých současníků se neorientoval na severskou renesanci, ale zůstával věrný klasickému ideálu mediteránní architektury. Johann Tomola (1845 - 1907), rodák z Rousínova na Vyškovsku, pracoval v Brně nejprve jako praktikant a kreslič u kamenosochařské firmy Adolfa Loose st. Postupně se stal jejím společníkem, v roce 1897 se pak osamostatnil a otevřel si vlastní, brzy renomovaný závod. Prováděl například hlavní oltář v chrámu sv. Jakuba podle návrhu Heinricha von Ferstela a opatřil průčelí nadačního domu Valentina Gerstbauera na Náměstí Svobody čtveřicí monumentálních atlantů podle modelů vídeňského sochaře Luxe. K jeho samostatným pracím náležel Schillerův pomník na Kolišti a řada náhrobků na Ústředním a židovském hřbitově. J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník