SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Valerie Fischerové

FOIBOS - 1. 6. 14:03
Vila Valerie Fischerové

V létě 1925 se dr. Reissig obrátil na architekta Leopolda Bauera s žádostí, aby navrhl vilu pro dlouholetou vedoucí jeho kanceláře Valerii Fischerovou, jíž se při odchodu do penze chtěl velkoryse odměnit za věrné služby.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné brněnské vily
Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková, Jindřich Vybíral

Jedinečná publikace, která prezentuje na 50 vyjímečných staveb rodinné architektury v Brně.

OBJEDNAT Vyšla: 7.6.2006
165 x 230 mm | vázaná | 190 stran
ISBN: 80-903661-5-5
399.00 Kč

Informace o vile

Preslova 1, čp. 812, Brno 1-Pisárky
Stavebník: Dr. Karl Reissig
Architekt: Leopold Bauer
1926 - 1927
V létě 1925 se dr. Reissig obrátil na architekta Leopolda Bauera s žádostí, aby navrhl vilu pro dlouholetou vedoucí jeho kanceláře Valerii Fischerovou, jíž se při odchodu do penze chtěl velkoryse odměnit za věrné služby. Advokát vyzýval architekta, aby své fantazii nekladl žádné překážky. Bauerovy plány vznikly v průběhu roku 1926 a v následujícím roce byla stavba již hotova. Ve svahu nad Pisárkami vyrostla tříposchoďová budova s krátkým vstupním křídlem v zadním průčelí, dvěma okrouhlými arkýři v nárožích a přiléhající trojkřídlou kolonádou. „Pohádková“ vila slučovala rysy bájného serailu a alpské pevnosti. V jejím kolážovém zevnějšku architekt nahromadil tak nesourodé prvky, jako jsou okna s lomeným či trojlistým obloukem, jakoby střílnami prolomené nárožní arkýře, dřevěné obložení nejvyššího podlaží, podobající se podsebití, a atrium s toskánskými sloupy. Neméně rozverně pojal vnitřek vily. Jeho středem byla patrová hala s dřevěným schodištěm a krbem, zdobeným reliéfy vídeňského sochaře Alfreda Hoffmanna, který pro tento prostor vytvořil také plastiku tanečnice. Z haly vedly široké dveře do jídelny, otevírající se do zahrady dvojicí oken zaklenutých lomenými oblouky. V prvním poschodí byly umístěny reprezentační a společenské místnosti, do druhého situoval architekt obytné prostory slečny a její matky, zatímco suterén a nejvyšší podlaží byly vyhrazeny provozním účelům. Skutečnou dominantu vily představovaly takřka sakrálně pojatá ložnice a onyxem obložená koupelna, umístěná do jednoho z arkýřů. Zatímco svou první vilou pro dr. Reissiga se Bauer představil jako nesmlouvavý stoupenec architektonické avantgardy, dům z dvacátých let ukazuje již jeho snahu o „jinou modernu“. Vila byla dokladem Bauerova historismu a eklekticismu a více než jiné stavby opravňovala architektovo zařazení mezi předchůdce postmodernismu. /J. V.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník