SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Kratochvíle

FOIBOS - 9. 8. 22:00
Kratochvíle

Nedaleko Netolic začal Vilém z Rožmberka od roku 1581 budovat areál renesanční vily – jedné z prvních staveb toho typu v Čechách.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Petrův Dvůr 5, 6, 7, 8, 9, 12, 51, Netolice
Stavebník: Vilém z Rožmberka
Architekt: Baldassare Maggi z Arogna
Sloh: renesance
1583 - 1589
Nedaleko Netolic začal Vilém z Rožmberka od roku 1581 budovat areál renesanční vily – jedné z prvních staveb toho typu v Čechách. Po vyhloubení základů a zaražení pilotů probíhala do roku 1589 vlastní stavba. Vilém ji svěřil svému dvornímu architektovi Baldassarovi Maggimu. Symetrický areál obdélného půdorysu ohraničovala ze tří stran zeď s vestavěnými domky. Na jižní straně uzavíralo areál jakési hospodářské křídlo s kaplí. Uvnitř areálu se nacházel obdélníkový ostrov obehnaný vodním příkopem, do jehož přední části Maggi umístil patrovou vilu s průčelími zdobenými iluzívní chiaroscurovou malbou. Vilu dotvářela zahrada rozčleněná do pravoúhlých záhonů a vybavená fontánami či jinými vodními díly. Představu o celém areálu poskytuje veduta malíře Jindřicha de Verle z roku 1686. V každém podlaží vily tvoří ústřední prostor vstupní hala, kterou ze tří stran obklopují další prostory. Na výzdobě interiéru se podíleli štukatér Antonio Melana a malíř Georg Widman. Widmanovým dílem je například výmalba vstupního sálu s loveckými výjevy na klenbách a figurami různých zvířat v lunetových výsečích. Západní část prvního patra zaujímá Zlatý sál, jehož klenbu, jakož i další sály, bohatě vyzdobily Melanovy štukatury. Střed klenby zaujal rožmberský jezdec lemovaný poli s alegoriemi ctností, další pole klenby zachycují výjevy z Liviových římských dějin. Na Zlatý sál navazovaly Zlatý pokoj a ložnice. Opačná severovýchodní část dispozice - Bílý pokoj, Modrý pokoj a Zelená komora - sloužila Vilémově čtvrté manželce Polyxeně z Pernštejna. Oba uvedení umělci se podepsali i na výzdobě interiéru kaple, jejíž klenba a lunety nesly sedmnáct pašijových výjevů v bohatých štukových rámech. V prosté kubické hmotě kaple se ukrývá jeden z mála skutečných sakrálních prostorů české renesance.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník