SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Na Ryšavce

FOIBOS - 12. 12. 23:00
Rodinný dům Na Ryšavce

Rodinný dům od našeho soudobého předního architekta Josefa Pleskota v písecké čtvrti Hradiště patří k prvním uskutečněným postmodernistickým stavbám u nás.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Na Ryšavce 243, Písek
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt: Josef Pleskot
1978 - 1986
Rodinný dům od našeho soudobého předního architekta Josefa Pleskota v písecké čtvrti Hradiště patří k prvním uskutečněným postmodernistickým stavbám u nás. Architekt, který se v Písku narodil a vystudoval zde základní školu i gymnázium, ho navrhnul už v roce 1978, během základní vojenské služby. Realizace domu proběhla v letech 1980-1986. Projekt si původně objednal architektův spolužák z písecké základní školy, později stavba změnila majitele. Z celé architektury domu lze vyčíst autorovu polemiku s mezinárodním stylem. V dané době získával takový polemický postoj politický podtext, protože se stavěl proti oficiálnímu směru v tehdejší české architektuře. Místo ploché střechy zvolil Pleskot nízké střechy sedlové, místo obdélných oken použil okna zaklenutá půlkruhovým obloukem. Jako „rétorický“ prvek, hlasitě oznamující svou funkci, se oblouk objevuje i ve formě hlavního vstupu a nad dveřmi garáže. Z formálního inventáře projektů a staveb amerického průkopníka postmodernismu Roberta Venturiho z 60. let si architekt vypůjčil i barevnost povrchů – kontrast oranžových cihel a bílé omítky - a různé sloupky a sloupy, u nichž se smyslem pro ironii klade důraz na jejich schválnost a nefunkčnost. Domek měl sloužit potřebám jedné rodiny. Architekt ho proto navrhnul jako přízemní s obytným podkrovím. Jádro dispozice domu tvoří předsíň a na ni napojené schodiště. Z předsíně na jednu stranu vstupujeme do velikého obytného pokoje se zimní zahradou, na stranu druhou pak do kuchyně a šatny. Do podkroví, v němž se opakuje totéž dispoziční schéma, architekt vložil dvě ložnice, lázeň a „podkrovní halu“, z níž lze vykročit na terasu na střeše garáže.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

21.4. 18:24Nový
24.5. 19:39Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník