SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Adolfa Raaba

FOIBOS - 28. 2. 23:00
Vila Adolfa Raaba

Stavebníkem vily v Písku se stal továrník Adolf Raab, který ve městě v roce 1899 vybudoval vlastní strojírnu a slévárnu, jeden z největších závodů toho druhu v jižních Čechách.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

 Dušan Jurkovič
Sedláčkova 434, Písek
Stavebník: Adolf Raab
Architekt: Dušan Jurkovič
1899 - 1900
Stavebníkem vily v Písku se stal továrník Adolf Raab, který ve městě v roce 1899 vybudoval vlastní strojírnu a slévárnu, jeden z největších závodů toho druhu v jižních Čechách. Hlavní sortiment Raabova podniku tvořila vodohospodářská technika, zejména čerpadla a vodovody. Zabýval se však i stavbou vodovodů a vodovodních sítí. Raabova továrna zabrala pozemek v úhlu mezi Sedláčkovou a Táborskou ulicí. Přímo na nároží obou ulic si Adolf Raab dal postavit svou vilu vyprojektovanou společně s přilehlou továrnou významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. S Jurkovičovou tvorbou se písecký stavebník zřejmě seznámil na Moravě, když tam do roku 1899 praktikoval u Antonína Kunze v Hranicích. Raabova vila patří k prvním Jurkovičovým samostatným stavbám. Lze z ní vyčíst architektův záměr odklonit se od tvarosloví historických slohů a užít místo toho formy folklóru. Lidovou tvorbou, avšak i tradicí takzvaného „švýcarského slohu“, se architekt inspiroval jak při navrhování střechy a stříšek s vyřezávanými podpěrami, tak i při dekoraci fasád. Okna a nároží vily ozdobil Jurkovič rámci, které poskládal ze stylizovaných částí lidových staveb. Folklórním prvkem byl i květinový dekor na nárožích Raabovy vily a okolo sgrafita se svatým Václavem od malíře Hanše. Zobrazení svatého Václava patřilo v té době k typickým projevům stavebníkova vlastenectví. Vcelku však plochy fasád Raabovy vily zůstaly prázdné, bez ozdob, což koncem 19. století vyznívalo jako revoluční čin. Ve vile bydlely dvě rodiny. Do přízemí i patra architekt vložil dva stejné byty sestávající ze tří pokojů a kuchyně, další pokoj bychom našli v podkroví. Vila je dnes kulturní památkou, obývají ji Raabovi potomci.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

2.4. 19:56Nový
8.4. 19:43Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník