SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Aloise Landfrase

FOIBOS - 19. 2. 23:00
Vila Aloise Landfrase

Vilu se zahradou si dal vybudovat jindřichohradecký rodák Alois Josef Landfras, český knihtiskař a obrozenecký vydavatel knížek lidového čtení.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Karlov 151, Jindřichův Hradec
Stavebník: Alois Josef Landfras
Architekt: Josef Schaffer
1826 - 0
Vilu se zahradou si dal vybudovat jindřichohradecký rodák Alois Josef Landfras, český knihtiskař a obrozenecký vydavatel knížek lidového čtení. Ve městě se stal předním činitelem společenského i kulturního života, a to jako radní a v letech 1850-1861 i jako starosta.Vila na Karlově patří k nejvýznamnějším dílům jindřichohradeckého stavitele Josefa Schaffera. Jednopatrový dům v empírovém či klasicistním stylu měl původně obdélný půdorys, kryla ho valbová střecha. Do vily se vstupovalo od města, to jest od východu. Dlouhá klenutá chodba mířila ke vchodu do zahrady, vstupovalo se z ní do dvou místností v přízemí a na dvouramenné schodiště umístěné doprostřed dispozice. Půdorys horního podlaží patrně opakoval schéma přízemku. V roce 1937, na objednávku Marie Landfrasové, architekt Antonín Mečíř přistavěl k vile severní křídlo a změnil tak její obdélný půdorys na téměř čtvercový s obdélně vykrojeným rohem. V zájmu stylového souladu přístavby s původní stavbou Mečíř použil pro členění fasád nového křídla tvarosloví moderního novoklasicismu. Dispozice vily dnes odpovídá stavu po Mečířově dostavbě. Zahradu, architektonické dílo snad ještě významnější než samotná vila, navrhl a v letech 1826-1839 vybudoval Josef Schaffer podle přání majitele. Osvícenský a obrozenecký altruismus se projevil v Landfrasově rozhodnutí, že zahradu nebude užívat jen on sám, nýbrž i veřejnost. Prohlásil o tom v pamětní listině, že zahradu vybudoval „k ozdobě svého milovaného města“.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

2.4. 19:50Nový
12.4. 18:52Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník