SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Antona Eggerta

FOIBOS - 21. 2. 23:00
Vila Antona Eggerta

Mezi rodící se kompaktní blokovou zástavbou okružní komunikace, vinoucí se po obvodu rušeného vnějšího pásu městských hradeb, vyrostla v letech 1859-1860 také jedna vila.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Na Sadech 27, České Budějovice
Stavebník: Anton Eggert
Architekt: Josef Sandner
1859 - 1860
Mezi rodící se kompaktní blokovou zástavbou okružní komunikace, vinoucí se po obvodu rušeného vnějšího pásu městských hradeb, vyrostla v letech 1859-1860 také jedna vila. Osobností, která iniciovala vybudování této stavby a přinášela tím do porevolučních Budějovic poprvé architektonický typ vily se všemi jejími atributy, byl Anton Eggert, budějovický měšťan, obchodník, podnikatel a majitel realit. Od roku 1849 Eggert stál v čele grafitových dolů v šumavské Mokré, založených jeho otcem. V Českých Budějovicích se Anton Eggert natrvalo usadil v roce 1857 a začal velkoryse připravovat stavbu rodinného sídla. Mezi jeho plány vynikly nerealizované návrhy místního inženýra Carla Schmidta, stavitele Eckhardta a zejména pražského architekta Ignáce Ullmanna, který už chtěl Eggertův dům pojmout jako italizující novorenesanční vilu. Všechny tyto projekty sice rozšiřují okruh možných autorů, avšak svým architektonickým výrazem i celkovou prostorovou koncepcí se od realizované stavby natolik liší, že spíše podporují než vyvracejí přetrvávající názor, že Eggertovo sídlo nakonec navrhnul místní stavitel Josef Sandner. Autor dosud nejzásadnější studie o Josefu Sandnerovi, historik umění Vladimír Denkstein, ještě neznal ani všechny archívní dokumenty, ani uvedené neuskutečněné plány. O Sandnerově autorství Eggertovy vily nebyl zcela přesvědčen. Vzdor tomu však upozorňoval na místní a rodinnou tradici, která právě o Sandnerovi promlouvala jako o pravém autorovi Eggertova sídla. Eggertova vila nepochybně představuje na dlouhou dobu jedinou skutečnou vilovou architekturu ve městě a zároveň spojnici mezi empírovou architekturou, v Českých Budějovicích dosti vitální, a nastupujícím historismem.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

17.5. 20:37Nový
2.4. 19:53Nový
12.4. 18:55Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník