SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila BMS Touristic

FOIBOS - 25. 5. 22:00
Vila BMS Touristic

Historické jádro Českého Krumlova obklopují početná návrší, na jejichž svazích se už od počátku 20. století začaly usazovat vilové čtvrti.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Rožmberská 349, Český Krumlov
Stavebník:
Architekt: Ateliér K.F.A., Josef Ringel
1997 - 2002
Historické jádro Českého Krumlova obklopují početná návrší, na jejichž svazích se už od počátku 20. století začaly usazovat vilové čtvrti. Největší z nich vznikla pod poutní kaplí na Křížové hoře. Pro architekty jednotlivých domů se však málokdy stal tématem ke vhodnému ztvárnění svažitý pozemek parcely. O vile v Rožmberské ulici, postavené firmou „BMS Touristic, München, Germany“ platí pravý opak. Vilu navrhl bratislavský ateliér K.F.A. Znalci ji často označují za dílo příslušníka tohoto ateliéru Norberta Šmondrka. Na projektu dále spolupracoval pražský ateliér Tekton a krumlovský ateliér SP Studio, který upravil podobu spodní části domu. Do prudkého svahu autoři usadili úzký a dlouhý, kaskádovitě utvářený objekt, který terén svou formou téměř kopíruje. Výrazné členění hmoty vily však nevzešlo jen z kaskádovitě ustupujících podlaží, nýbrž i z posunutí hranolů jednotlivých pater do stran. Princip, který určil podobu vily, spočívá v důrazu na pravoúhlost, na ostré střety svislých a vodorovných plánů. V tomto ohledu tato krumlovská vila sleduje „neoplasticistickou“ inspiraci, převádí ji však na stylovou půdu soudobého neofunkcionalismu a minimalismu. Pravý úhel nesvírají jen stěny bloků jednotlivých podlaží, ale i členící prvky těchto stěn. Do vnějšího prostoru se hladké hranoly jednotlivých podlaží otvírají velkými skleněnými plochami. Patra mají svůj vlastní vchod zvenku, z bočního schodiště, a zároveň je propojuje i schodiště vnitřní. Suterén vily obsahuje garáže a technické zázemí. První nadzemní podlaží slouží administrativnímu provozu firmy BMS Touristic. Do dalších dvou pater architekti umístili velké apartmenty. Pojali je tak, jako by menší místnosti v zadních traktech vily obsluhovaly velký obytný pokoj v popředí, vybavený vždy terasou a skýtající krásný výhled.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

21.4. 18:25Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník