SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Edvarda Lederera

FOIBOS - 9. 3. 23:00
Vila Edvarda Lederera

Nedlouho po Kotěrově přestavbě Máchovy vily v Bechyni se vynikající vilové stavby v secesním stylu dočkal Jindřichův Hradec.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Pražská 100, Jindřichův Hradec
Stavebník: Edvard (Eduard) Lederer
Architekt:
1904 - 1904
Nedlouho po Kotěrově přestavbě Máchovy vily v Bechyni se vynikající vilové stavby v secesním stylu dočkal Jindřichův Hradec. Stalo se tak zásluhou Kotěrova žáka Otakara Novotného a jeho klienta, jindřichohradeckého právníka a spisovatele JUDr. Edvarda (Eduarda) Lederera. Lederer patřil k předákům českožidovského hnutí, politického a kulturního směru, který se stavěl skepticky k sionismu a místo volby německého jazyka usiloval o splynutí domácích Židů s českou společností. Oporu spatřovalo hnutí v Tomáši G. Masarykovi, jehož ideály Lederer propagoval. Lederer nesnášel nadutost, požitkářství a povrchní světáctví Prahy a tyto neduhy metropole kladl do protikladu k venkovským ctnostem. Proti pražské nadvládě se pokoušel vytyčit program kulturního regionalismu a decentralizace. Za vzor venkovských měst v tom ohledu považoval Hradec Králové. Proto nepřekvapí, že raný secesní styl Ledererovy jindřichohradecké vily se v mnoha prvcích shoduje s Okresním domem v Hradci Králové (1901-1904) od vůdce české moderny Jana Kotěry. Architekt Otakar Novotný se v koncepci vily musel přizpůsobit zachovanému zdivu staršího domu na tomtéž místě. Nesymetričnost obou delších fasád, akcentovaná do Pražské ulice velikým štítem mimo osu, vychází z anglické vilové architektury, stejně jako motivy arkýře, komína a balkonů v podstřeší. Kovové, štukové a sgrafitové detaily Novotný naproti tomu odpozoroval z prací svého učitele Kotěry. Ledererova kancelář sídlila na pravé straně domu za hlavním vchodem, na levou stranu architekt umístil nejhonosnější prostor vily – jídelnu -, obohacený výklenkem v arkýři do ulice. Ze snímků v časopisu Volné směry 1906 vyplývá, že pro jídelnu Novotný navrhnul nábytkový soubor ve stylu, který připomene nábytek skotského architekta Charlese Rennieho Mackintoshe.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

6.4. 18:51Nový
19.4. 12:41Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník