SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Emilie Kolínové

FOIBOS - 22. 4. 22:00
Vila Emilie Kolínové

Počátkem 30. let 20. století se rozhodla v Jindřichově Hradci postavit rodinnou vilu paní Emilie Kolínová, manželka primáře místní nemocnice.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Na Hradbách 36, Jindřichův Hradec
Stavebník: Emilie Kolínová
Architekt: Antonín Mečíř
1932 - 1933
Počátkem 30. let 20. století se rozhodla v Jindřichově Hradci postavit rodinnou vilu paní Emilie Kolínová, manželka primáře místní nemocnice. Pro svůj dům vybrala pozemek na městských hradbách, při západním okraji Husových sadů. Do té chvíle tu stál starší dům čp. 36/I. Projekt vily paní Kolínová objednala u Antonína Mečíře, který už v té době ve městě vynikal jako nejvýznamnější architekt. Architekt Mečíř vilu pojal jako dominantní hranol, k němuž po stranách připojil nižší přístavky. Symetričnost této kompozice, jakož i motiv sloupového vstupního portiku, dodávají stavbě klasicizující nádech, ač je zřejmé, že v základních rysech se Mečířův návrh chtěl přiblížit k purismu a funkcionalismu. Uvnitř dům plnil dvě funkce. Z velké části sloužil rodině k obývání, v menší k lékařské praxi primáře Kolína. Přesnou informaci o původní dispozici vily není dnes možné získat, protože ve stavebním archívu města se nedochovala její plánová dokumentace. Známe pouze popis stavebního záměru v dokumentu „O stavební komisi obecního představenstva města Jindřichova Hradce“. Podle tohoto pramene měly být v suterénu umístěny ordinační místnosti, kuchyň a byty pro služebné. Do přízemí, z něhož se vycházelo na terasu a dva balkony, chtěl architekt vložit halu, předsíň s příslušenstvím, do patra pokoj pro komornou a velkou předsíň s galerií. Po únorovém převratu stát vilu majitelům zabavil, sloužila až do 90. let 20. století jako jesle. S úpravou pro provoz jeslí nastaly změny v jejím interiéru. V současné době vila opět patří potomkům rodiny Kolínových, kteří ji postupně rekonstruují.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

6.4. 19:00Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník