SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Františka Mráze

FOIBOS - 15. 4. 22:00
Vila Františka Mráze

Vilu v Táborské ulici v Mirovicích, menším jihočeském městě v okrese Písek, si dal pro svou praxi i bydlení své rodiny postavit místní praktický lékař František Mráz.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Táborská 233, Mirovice
Stavebník: František Mráz
Architekt:
1931 - 1932
Vilu v Táborské ulici v Mirovicích, menším jihočeském městě v okrese Písek, si dal pro svou praxi i bydlení své rodiny postavit místní praktický lékař František Mráz. Díky tomuto stavebníkovi se tak zrodil jeden z nejčistších projevů funkcionalismu v celém regionu. Proto lze jen litovat, že na dochované stavební plány, narýsované v září 1931 v Plzni, se jejich autor nepodepsal čitelněji. Výkresy domu působí z hlediska stylu o něco radikálněji než uskutečněný výsledek. V projektu se dům vyznačoval atributy funkcionalistického stylu, asymetrickou kompozicí hmot, která vycházela z vnitřních funkcí stavby, pásovými okny, nautickými kulatými okénky a střešní terasou pro slunění. K příznačným funkcionalistickým prvkům patřilo i vynesení části budovy na sloup. V realizaci se téměř podařilo dodržet hmotovou skladbu domu i jeho dispozici. Okna pásová však nahradila okna menší a na hlavním a zadním průčelí je rozdělily sloupky. Rizalit hlavního schodiště měl původně dostat hranolový tvar, osvětlovala by je široká pásová okna. Tento záměr se v průběhu provádění změnil, hranol schodišťového rizalitu vystřídal půlválec. Avšak i taková oblá forma se ve funkcionalistickém tvarosloví často vyskytuje. Exteriér vily tedy důsledně vycházel z uspořádání interiéru. František Mráz chtěl v domě provozovat svou lékařskou praxi. Přítomnost garáže napovídá, že už pro ni používal automobil. Mrázově praxi sloužila větší část přízemí, ve které byly situovány dvě ordinace. Soukromé prostory Mrázovy rodiny zaujímaly ve vile především první patro. Vnitřek Mrázovy vily se dnes dělí na několik samostatných bytů.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

6.4. 18:55Nový
19.4. 12:54Nový
16.4. 14:22Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník