SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Františka Petráše II

FOIBOS - 6. 5. 22:00
Vila Františka Petráše II

Soubor funkcionalistických realizací, který vznikl v budějovické Havlíčkově kolonii, uzavřela na sklonku třicátých let druhá vila Františka Petráše.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Dukelská 95, České Budějovice
Stavebník: František Petráš
Architekt: František Petráš
1939 - 0
Soubor funkcionalistických realizací, který vznikl v budějovické Havlíčkově kolonii, uzavřela na sklonku třicátých let druhá vila Františka Petráše. Během meziválečného období, které oddělovalo tuto realizaci od architektovy první vily, se firma Bratři Petrášové vypracovala mezi přední stavitelské firmy nejen v Českých Budějovicích, ale také v celých jižních Čechách. Vedle projekční a stavební činnosti provozovala firma také cihelnu v nedalekých Mydlovarech.V případě vily č. 95 v Dukelské ulici vytvořil František Petráš za pomoci obvyklých atributů funkcionalistickou architekturu, do jejíhož výrazu vnesl nový prvek různě barevně a materiálově pojednaných ploch. Jako by se vrátil ke své tvorbě první poloviny 20. let, kdy v průčelích svých staveb kombinoval hladké omítky s režným zdivem. Nyní hladké omítky vily doprovodil keramickým obkladem, jímž pokryl hmotu schodiště a sklepní podlaží po celém obvodu vily. Po typologické stránce představovala tato stavba útvar kdesi na rozhraní mezi tradiční vilou určenou pro jednu rodinu a takzvanou vilou nájemní. Do zvýšeného přízemí architekt vložil dvoupokojový byt, který sloužil k pronajímání. V prvním a druhém patře se již nacházel byt majitele. V důsledku poválečné hospodářské krize firma Bratři Petrášové v roce 1946 zaniká. František Petráš odešel do Českého Krumlova, kde působil do roku 1953 v pozdějším Okresním stavebním podniku, v 70. letech se pak podílel na rekonstrukci domů v historickém jádru města. V Českém Krumlově umírá l4. dubna 1976 ve věku 91 let.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile


Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník