SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila manželů Masákových

FOIBOS - 22. 5. 22:00
Vila manželů Masákových

Na okraji lesa u obce Včelná postavil mladý manželský pár stavebních inženýrů a podnikatelů vilu, která nekazí, nýbrž umocňuje půvaby zdejší krajiny.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Včelná, Včelná
Stavebník: manželé Masákovi
Architekt: Lubor Gavalec, Milan Hakl, Pavel Mikulenka, Luboš Zemen, Karl Sänger, Karel Kindl, Beno Kabát?
Sloh:
1998 - 2001
Na okraji lesa u obce Včelná postavil mladý manželský pár stavebních inženýrů a podnikatelů vilu, která nekazí, nýbrž umocňuje půvaby zdejší krajiny. Těleso vily vytvořilo předěl mezi zalesněnou částí pozemku, jejíž intimní prostředí dotváří nový rybníček, a částí volnou, pouze zatravněnou a obepjatou dnes kamennými zídkami. Manželé odpočátku věděli, že k přírodě a k lesu kolem jejich vily se nebudou hodit jiné než přírodní materiály. Krásnou polohu svého sídla a svou představu o tom, z čeho je postaví, brali jako výzvu pro náležitě vnímavého architekta, ať to bude kdokoli. „Proto jsme dali přednost sice mladému, ale oprávněným sebevědomím oplývajícímu ateliéru“, vyjádřili se pak o tom v publikaci České bydlení. Když se seznámili se studií své vily, jakou jim předložil pražsko-budějovický ateliér 4DS, brzy se s ní ztotožnili. Udělali to bez ohledu na fakt, že vila tak moderně pojatá vznikla v jižních Čechách naposled před sedmdesáti lety, s vilami od architektů Kamila Ossendorfa a Richarda Podzemného v Českých Budějovicích, a že tým 4DS za sebou do té chvíle neměl žádný postavený dům. Architekti Gavalec, Hakl, Mikulenka a Zemen dali domu ve Včelné jednoduchý tvar dvou hranolů. Vyšší z nich, patrový, obložili lomovým zdivem a vtiskli mu tak těžký a obranný vzhled. Uvnitř tato část vily hostí v přízemí i v prvním patře ložnice. Hranol nižší, dřevěný, s kuchyňským koutem a velikou obytnou halou, se naproti tomu zdá být stále lehčí, průhlednější a prostupnější. Stále víc tak odhaluje borový les za sebou a na svém konci se dává lesem prorůst. Volbou lomového kamene a dřeva architekti vyšli vstříc svým klientům, ale i nárokům, jaké na texturu povrchů a na pocit fyzické přítomnosti materiálů začala v 90. letech klást architektura minimalismu. Geometrickou tvrdost tohoto stylu však zjemňují stíny, které na stěny domu vrhá veliký rám před kamenným vstupním průčelím a vyčnělá stříška, obíhající u vily její nízké křídlo s obytnou halou.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

12.8. 17:37Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník