SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila manželů Zemenových

FOIBOS - 3. 6. 22:00
Vila manželů Zemenových

Okolí každého většího českého města se mění v „sídelní kaši“, ve směs nákupních středisek, benzínových pump a stereotypních sestav rodinných domků, které se už mezi lidmi dočkaly mnoha škádlivých přezdívek.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Parková 5, České Budějovice
Stavebník: Eva a Luboš Zemenovi
Architekt: Eva a Luboš Zemenovi, Karl Sänger
Sloh:
2005 - 2007
Okolí každého většího českého města se mění v „sídelní kaši“, ve směs nákupních středisek, benzínových pump a stereotypních sestav rodinných domků, které se už mezi lidmi dočkaly mnoha škádlivých přezdívek. Když se však mezi takovými domky octne vila s kvalitnějším a aktuálnějším architektonickým ztvárněním, terčem vtipů se stane i ona. Její stavebníci museli před časem překonat námitky stavebního úřadu, který bývá kvalitní architekturou zaskočen a nejčastěji v takových případech soudí, „že se to tam nehodí“. Pokud takový úřad stavebníka nedonutí, aby svůj cihlový nebo betonový dům v minimalistickém stylu pěkně a barevně omítnul, přikáže mu aspoň pokrýt ho normální sedlovou nebo valbovou střechou. Tím vším museli projít manželé Eva a Luboš Zemenovi. Před jinými stavebníky nicméně Zemenovy zvýhodňoval fakt, že jde o praktikující architekty, kteří si dovedou představit, na jaké obtíže při schvalování svého projektu a při jeho provádění asi narazí. Vzdor všem nesnázím si nakonec postavili originální, a přece skromný dům, v typologii vilové architektury nezvyklý svou přízemní či jednopodlažní prostorovou dispozicí. Symetrická skladba domu, tvar střechy i přiznané spárování mezi tvárnicemi odkazují diváka k tradici klasicismu, avšak také k jednoduchým stavbám se střechou a pevnými zdmi, jaké ve 20. století navrhovali Američan Louis Kahn nebo česká architektka Alena Šrámková. Když do vily vchodem na boku vstoupíme, uvítá nás za chodbičkou obdélná dvorana s horním osvětlením, obklopená na třech stranách ložnicemi a dětskými pokoji. Na stranu čtvrtou, směrem do ulice, umístili Zemenovi rozlehlou obytnou halu s kuchyňským koutem. Příjemné proporce, dobré přirozené osvětlení a zvláště pohled do dřevěného krovu stačí na to, abychom si v ní nepřipadali jako uvnitř krabice.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

7.1. 07:26Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník