SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Otakara a Vlasty Hulcových

FOIBOS - 29. 4. 22:00
Vila Otakara a Vlasty Hulcových

Vilu advokáta Otakara Hulce a jeho choti Vlasty v českobudějovické Hálkově ulici z roku 1936 navrhl budějovický rodák Josef Kotlář.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihočeského kraje
Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha

Publikace o charakteru, půvabech a zajímavostech rodinné architektury Jihočeského kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 11.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 228 stran
ISBN: 978-80-87073-03-2
299.00 Kč

Informace o vile

Hálkova 16, České Budějovice
Stavebník: Otakar a Vlasta Hulcovi
Architekt: Josef Kotlář
1936 - 0
Vilu advokáta Otakara Hulce a jeho choti Vlasty v českobudějovické Hálkově ulici z roku 1936 navrhl budějovický rodák Josef Kotlář. Ve 30. letech 20. století tento architekt navrhoval v Českých Budějovicích stavby ve funkcionalistickém stylu, například rodinné domy na Jiráskově nábřeží č.16-18. Vilu advokáta Otakara Hulce a jeho choti Vlasty lze zařadit k typickým příkladům jeho tvorby ve stylu funkcionalismu, ač umírněného. Jednopatrový dům s podkrovím stojí ve vilové čtvrti severně od centra Českých Budějovic, na Pražském předměstí. Kotlář ho zkomponoval z hladkých kubických objemů, bez ozdob, pročlenil jeho těleso pouze okny, terasami a balkóny. Za jistý ústupek tradičnějšímu vkusu tu lze považovat pouze valbový tvar střechy nad částí stavebního objemu a snad i formu půdorysu, u níž architekt zvolil třítraktové schéma s předsíní uprostřed, běžné v té době spíše u nájemních domů. Z faktu, že vnitřek vily se skládá ze dvou téměř identických bytů nad sebou, lze ostatně vyvodit, že část svého domu Hulec pronajímal. Kotlářův záměr zřejmě spočíval v tom, uchránit hlavní obytné místnosti vily na její jižní straně před ruchem ulice a vystavit je co nejvíce slunci a světlu, jak to odpovídalo funkcionalistickým zásadám o dobré orientaci domu ke světovým stranám. Do severního traktu vily proto architekt vložil obslužné prostory – schodiště, lázeň, kuchyň, spíž - zatímco na jih hledí velký obytný pokoj s dalšími pokoji a ložnicemi. Tomuto schématu odpovídá i velikost okenních otvorů – směrem k severu je Kotlář navrhnul poměrně malé, k jihu naopak veliké. Komfort obytných místností umocňovaly různé terasy. Běžnou součástí vily už tehdy byla garáž, kterou architekt vložil do suterénu. I dnes vila slouží obytnému účelu.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile


Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník