SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Chleborádova vila

- 19. 6. 22:00
Chleborádova vila

Jednopatrová vila se suterénem zaujímá půdorys mírně protáhlého obdélníku a obrací se delší severní stranou do Smetanovy ulice.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Smetanova 14, čp. 756, Brno 1 - Veveří
Stavebník: Ernst Gürtler
Architekt:
1891 - 1891
Jednopatrová vila se suterénem zaujímá půdorys mírně protáhlého obdélníku a obrací se delší severní stranou do Smetanovy ulice. Západní průčelí do Kounicovy ulice a východní do zahrady se v patře otvírají trojosými lodžiemi. Za hlavním vstupem ze Smetanovy ulice následuje průběžná schodišťová hala se štukovou výzdobou na stěnách a stropě. Plastická výzdoba se dochovala i na stropě reprezentačního sálu v patře. V západní lodžii byly odkryty malby v pompejském stylu. Vila zaujímá místo, kde byl až do roku 1883 vstup na městský hřbitov, zrušený po dokončení Ústředního hřbitova. Parcelu získala v roce 1889 Marie Chleborádová pro stavbu svého domu; pro nedostatek peněz zůstalo však pouze u záměru. Od Chleborádové koupil stavební místo majitel obchodu s dřevem Ernst Gürtler, jenž dal během roku 1891 vybudovat dnešní vilu. Hned v příštím roce se ale dostal do konkurzu a byl nucen prodat novostavbu obchodní firmě Eduarda Kordina. Po půldruhém desetiletí zakoupila vilu Jednota na zvelebení církevní hudby na Moravě, a to pro varhanickou školu, jejímž ředitelem byl Leoš Janáček (1854 - 1928). Po dílčích úpravách tady zahájila škola roku 1908 provoz a o dva roky později se její ředitel s rodinou nastěhoval do zahradního domku, který navrhl stavitel Alois Horák (dnes Památník Leoše Janáčka).Styl domu vychází z forem řecké a římské antické architektury, ovšem zprostředkovaných manýristickými vilami Andrey Palladia v okolí Vicenzy a Benátek, jimiž se autor brněnské vily zjevně inspiroval. Předpoklad, že projektantem mohl být Germano Wanderley (1845 - 1904), se zatím nepodařilo doložit plánovou nebo písemnou dokumentací. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník