SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Lovecká chata Václava Dvořáka

FOIBOS - 7. 8. 22:00
Lovecká chata Václava Dvořáka

Rekreační objekt, stojící na vrcholu zalesněného kopce nad Brněnskou přehradou, se stylově odlišuje od vystavených vil a rodinných domů.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Č. parc. 1513, Brno-Bystrc
Stavebník: Václav Dvořák
Architekt: Mojmír Kyselka
Sloh:
1938 - 1939
Rekreační objekt, stojící na vrcholu zalesněného kopce nad Brněnskou přehradou, se stylově odlišuje od vystavených vil a rodinných domů. Jedná se o palisádou obehnaný komplex, tvořený chatou s otevřenou terasou a bazénem, obytnou zahradou, verandou nad garáží a dřevníkem. Přízemní chata zahrnuje obývací pokoj s krbem, dvě ložnice a příslušenství. Pouze pravoúhlým rozdělením prostoru a pásovými okny připomíná toto obydlí funkcionalismus. Výrazně romantický vzhled je dán především kombinací přírodních materiálů – dřeva a kamene. Konstrukci tvoří hladké a hrubě přitesané povalové trámy ze smrkového, dubového a javorového dřeva, kyklopské zdivo je provedeno z kvádrů červeného slepence a na střechách je užita pálená nebo došková krytina, takže stavba organicky srůstá s přírodním okolím. V souladu s architekturou bylo navrženo i vybavení. Chatu stavitele Václava Dvořáka (1900-1984) koncipoval architekt Mojmír Kyselka (1902-1974) jako Slovanskou tvrz, evokující divadelní scénu, na níž se odehrávají příběhy z mýtického dávnověku. Tato dobová orientace, parafrázující vernakulární, archaickou i exotickou architekturu, byla následkem jistého vyčerpání funkcionalismu, provázeného navíc ústupem od technické civilizace a návratem k přírodě, jež v politicky pohnuté době skýtala zároveň pocit bezpečí. Podobných víkendových domů, objektů tzv. druhého bydlení, zanechal Mojmír Kyselka na Brněnské přehradě a ve venkovských lokalitách kolem Brna několik. Na počátku a v průběhu války znamenaly pro něho prakticky jedinou příležitost k realizaci. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník